Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için başvuruları bugün itibarıyla kabul etmeye başladı. Elektronik ortamda gerçekleştirilecek başvurular, 31 Mayıs'a kadar sürecek.

2024 KPSS Lisans Soru ve Cevapları Yayımlandı 2024 KPSS Lisans Soru ve Cevapları Yayımlandı

Başvuru yapacak adayların, 2023'te gerçekleştirilen Kamu Personel Seçme Sınavı'nda (KPSS) KPSSP10, KPSSP121 veya KPSSP120 puan türlerinden 50 ve üzeri puan almış olmaları gerekiyor. Sözlü sınava

Adayların 2023 yılında yapılan halkla seçme kadro sınavında KPSSP10, KPSSP121 ve KPSSP120'den en az 50 puan almaları gerekmektedir.

Sözlü sınavda alınan puan türleri sonuçlarına göre görev alanlarına göre üçlü kontenjan alan adaylar , her alandaki en yüksek puandan başlayarak. yerleştirilecekleri sınav merkezinde sözlü sınava alınacaklardır.

Sözlü sınav kayıt belgeleri 1 Haziran'da Bakanlığın internet sitesinde yayınlanacak olup, sözlü kayıt belgeleri ve sınava ait fotoğraflar bu e-ticaret şifreleri ile bu adresten temin edilebilecek.

Adaylar, eğitim bilimleri ve genel kültür, alana ilişkin konuları anlama ve özetleme, ifade ve muhakeme becerileri, iletişim becerileri, özgüven ve ikna, bilim ve teknolojinin gelişimine açıklık, yetenek, yetenek gibi kriterlere göre değerlendirilir. 

Sınav merkezlerinin bulunduğu il milli eğitim müdürlükleri, sözlü sınav kurulunun sekretaryasından sorumludur.

Sözlü sınavdan 60 ve üzeri puan alan başarılı sayılır.

Sözlü sınavlar Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Trabzon ve Van'da yapılacak.

Kaynak: (İLKHA)