Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararı ile Amerika’dan gelen beklentilerin artması, ons altının değer kazanmasına yol açtı. 2 bin 44 dolar seviyesini aşarak rekora koşan ons altın, diğer altın türlerini de doğrudan etkiledi.

Ons altında gözlenen hareketliliğe bağlı olarak çeyrek altın bin 900 TL seviyesini aşarken çeyrek, yarım, tam, Cumhuriyet gibi diğer altın türlerinde de rekor seviyeler kayda geçti. Bu durum mevcut altın yatırımcısının yüzünü güldürürken birikimlerini altın piyasasında değerlendirmenin yollarını arayanları hayal kırıklığına uğrattı.

Altında yükselişin devam edeceğinin öngörüldüğü şu günlerde gözler uzman isimlerin yorumlarına çevrildi. Sene bitmeden son bir alım fırsatının doğup doğmayacağını merak eden tüketicilere, son olarak Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten bir açıklama geldi. Uzman Memiş, potansiyel altın yatırımcıları için yeni fırsatların yolda olduğunu duyurdu.

“2 BİN DOLARIN ALTINA GERİLEYECEK”

282022

Piyasalara ilişkin değerlendirmeleri ile dikkat çeken Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, son olarak 6 ayın zirvesini gören ons altın ile ilgili konuştu. Ons altının 2 bin dolar seviyesine yerleşebilmek adına bahane aradığını belirten Uzman Memiş, kısa vadede bin 980 dolar ile 2 bin 80 dolar aralığını takip etmeye devam edeceğini ifade etti.

Şu an için geniş bir bant aralığının söz konusu olduğunu belirten Uzman Memiş, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Dolayısı ile belirsizlik oluştuğu ‘Yeniden 2 bin dolar seviyesinin altına sarkacak mı?’ sorusuna yanıt arıyoruz. Benim kişisel görüşüm sene bitmeden ons altın yeniden 2 bin dolar seviyesinin altına gerileyecek.”

GRAM ALTIN DEĞERLENDİRMELERİ DİKKAT ÇEKTİ

Elinde gram altın olan kişilerin bir süre daha beklemeleri gerektiğini belirten Uzman Memiş, aralık ayı itibari ile gram altında normal seviyenin bin 900- 2 bin TL aralığı olacağını ifade etti.

Gram altın satın almak için fırsat kollayanlar için de bir bilgilendirmede bulunan Uzman Memiş, şu ifadeleri kullandı: “Son bir alım fırsatı verilmeden yeni zirveleri görmeyeceğiz. İleriki tarihlerde elinde altın bulunduranlar 2 bin 500 ila 2 bin 700 TL seviyelerini görecek.”

Brent Petrolü 82,44 Dolardan İşlem Görüyor Brent Petrolü 82,44 Dolardan İşlem Görüyor

Kaynak: (Haber Merkezi)