THY, 2024’te 5 Bin Kişiye İş Kapısı Açacak THY, 2024’te 5 Bin Kişiye İş Kapısı Açacak

Dünya genelinde enflasyon oranları, 2023 yılında yükseliş trendine girdikten sonra, 2024 yılında düşüşe geçiyor. Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) ile İsviçre Ekonomi Politikası Enstitüsü (IWP), üç ayda bir gerçekleştirdikleri "Ekonomi Uzmanları Anketi"nin ocak ayı sonuçlarını yayımladı. Ankete göre, dünya genelinde enflasyon beklentisi, bu yıl için yüzde 6’dan yüzde 5’e, gelecek yıl için ise yüzde 5,2’den yüzde 5’e geriledi. Enflasyon oranının 2027 yılında ise yüzde 3,6’ya düşmesi bekleniyor.

Enflasyon oranları bölgesel olarak farklılık gösteriyor

Ankete katılan 124 ülkeden 1431 ekonomist, bölgeye bağlı olarak enflasyon oranlarında büyük farklılıklar olacağı tahmininde bulundu. Bu yıl için enflasyon beklentisi, Batı Avrupa için yüzde 3,1, Kuzey Amerika için yüzde 2,4 ile küresel ortalamanın oldukça altında kaldı. Buna karşın, 2024 enflasyon beklentileri, Güney Amerika için yüzde 29,1, Kuzey Afrika için yüzde 45 ile küresel ortalamanın üzerinde bulundu. Ekonomistler, 2027 yılı için enflasyonun, Batı Avrupa’da yüzde 2,1’e, Kuzey Amerika’da ise yüzde 2,4’e gerilemesini öngördü.

Ifo Araştırmacısı: Enflasyon beklentileri daha düşük

Ifo Araştırmacısı Niklas Potrafke, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Geçen yıla kıyasla bu yıl için enflasyon beklentileri önemli ölçüde daha düşük. Bu, enerji fiyatlarındaki düşüş, küresel tedarik zincirlerindeki iyileşme ve para politikalarındaki sıkılaşmanın etkisi olarak görülebilir.” dedi. Potrafke, enflasyonun uzun vadede istikrarlı bir seyir izlemesi için, mali ve parasal teşviklerin dikkatli bir şekilde geri çekilmesi gerektiğini de vurguladı.

Kaynak: (Haber Merkezi)