Dünya genelinde iklim değişikliği etkisiyle birlikte doğal afetlerin sayısının artması bekleniyor. Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), hazırladığı "Sağlık için İklim Hizmetlerinin Durumu 2023" başlıklı raporda, 2030'a kadar yılda 560 orta ve büyük ölçekli doğal afet yaşanmasının öngörüldüğünü bildirdi.

Bu öngörü, günlük ortalama 1,5 doğal afetin gerçekleşeceği anlamına geliyor. İklim değişikliğinin etkilerini hafifletmede erken uyarı sistemlerinin büyük bir öneme sahip olduğu ifade ediliyor. Yetersiz erken uyarı sistemlerine sahip ülkelerde ölüm oranlarının diğer ülkelere göre 8 kat daha yüksek olduğu belirtiliyor.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) ise gelecekte daha yoğun ve sık görülen aşırı sıcaklık, kasırga, fırtına, sel, kuraklık ve kontrol edilemeyen yangınlar nedeniyle sağlık risklerinin artacağı konusunda uyarıyor. IPCC, 2050'ye kadar iklim değişikliğinden kaynaklanan aşırı ölümlerin yüzde 50'sinden fazlasının Afrika'da gerçekleşeceğini öngörüyor.

NASA'dan heyecanlandıran girişim! İsimleriniz o program ile uzaya taşınacak! Türkiye’den 18 bin kişi… NASA'dan heyecanlandıran girişim! İsimleriniz o program ile uzaya taşınacak! Türkiye’den 18 bin kişi…

(Haber Merkezi)