Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara Ticaret Odası Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 'Karayolu 5'inci Ulusal Kongresi ve Sergi Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, güçlü bir ulaşım altyapısının ekonomik büyümenin birincil şartı olduğunu belirtti. Ülkenin baştanbaşa yüksek standartlı bir yol ağıyla kuşatıldığını ifade eden Uraloğlu, artık akıllı elektrikli araçların kullanılmaya başlandığını vurguladı.

Uraloğlu, 2035 yılına dair öngörülerini paylaşarak, "2035'te her 2 araçtan birinin elektrikli olacağını ve internet erişim bağlantılı araçların oranının yüzde 68 olacağını öngörüyoruz." dedi. Bu açıklama, Türkiye'nin gelecekteki ulaşım hedeflerinin sürdürülebilirlik ve teknolojik dönüşüm odaklı olduğunu gösteriyor.

Bakan Uraloğlu: Ankara-Tatvan Treni 24 Haziran'da yola çıkacak Bakan Uraloğlu: Ankara-Tatvan Treni 24 Haziran'da yola çıkacak

Bakan Uraloğlu, mobilite, dijitalleşme ve çevre duyarlılığının tüm ulaşım projelerinin odak noktasında olduğunu belirterek, akıllı ulaşım sistemlerini yaygınlaştırdıklarını ifade etti. Bu çerçevede akıllı ve otonom teknolojilerle donatılmış yolların inşa edildiğini, otonom sürüş sistemleri için gerekli mevzuatları oluşturduklarını ve altyapılarını hazır hale getirdiklerini söyledi. Bakan ayrıca, meteorolojik bilgi istasyonları, kameralar ve olay algılama uygulamaları sayesinde hava olayları, çevre şartları ve olası kazaların anında tespit edildiğini belirtti.

Kaynak: (İLKHA)