İzmir'in Çeşme ilçesinde düzenlenen 22. Hipertansiyon ve Kardiyovasküler Hastalıklar Kongresi, alanında uzman 265 akademisyenin katılımıyla gerçekleştirildi. Kongre, hipertansiyon, lipit ve ateroskleroz gibi önemli konuları içeren kardiyovasküler hastalıkların tartışıldığı önemli bir platform oldu.

Kongre, 3 Mayıs Cuma günü bir otelde düzenlenen "Görüntüleme Oturumu" ile başladı ve 3 gün boyunca devam etti. Toplantıda, Avrupa Hipertansiyon Derneği (ESH) ve Ulusal Kardiyovasküler Hastalıklar Derneği (UKHD) ortaklığında uluslararası hipertansiyon kursu da düzenlendi.

Kongrenin önemli bir amacı, hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalıklarla ilgili güncel bilgilerin paylaşılması ve meslektaşlar arasında deneyimlerin aktarılmasıydı. Bu bağlamda, Ulusal Kardiyovasküler Hastalıklar Derneği Başkanı Prof. Dr. İstemihan Tengiz, kongrelerin meslektaşlarının bir araya gelerek bilgi alışverişi yapmasının önemine vurgu yaptı.

Türkiye'de hipertansiyonun yaygınlığına dikkat çeken Tengiz, her üç yetişkinden birinin hipertansiyon hastası olduğunu belirtti. Bu nedenle, toplumun hipertansiyonun etkileri konusunda bilinçlendirilmesi ve tedaviye erişimin artırılması büyük önem taşıyor.

Bilkent Şehir Hastanesi'nden 7/24 Uzman Hekim Poliklinik İddialarına Yanıt Bilkent Şehir Hastanesi'nden 7/24 Uzman Hekim Poliklinik İddialarına Yanıt

Sanofi Türkiye Temel Ürünler İş Birim Direktörü Berk Tümen ise hipertansiyona bağlı ölümlerin dünya genelinde büyük bir sorun olduğunu vurguladı. Türkiye'deki hipertansiyonla mücadele çabalarını desteklediklerini belirten Tümen, bilimsel projelere ve çalışmalara verdikleri önemi dile getirdi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı