Çorlu'da gerçekleşen ve 25 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasına ilişkin yargılanan 13 sanıktan 9'u hakkında hapis cezası verildi. Karar, Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından açıklandı.

Dışişleri Bakanlığı, Trump'a Yönelik Saldırıya Kınama Dışişleri Bakanlığı, Trump'a Yönelik Saldırıya Kınama

Duruşma öncesi sanıklara son sözleri sorulduğunda, birçok sanık suçsuz olduklarını belirterek beraatlerini talep etti. Ancak sanıklardan Mümin Karasu, görevini yerine getirdiğini ve uyarılarda bulunduğunu belirterek beraatını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanıklardan 9'unu "Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan cezalandırdı. Karasu'ya 17 yıl 6 ay, diğer sanıklara ise 8 yıl 4 ay ile 16 yıl 3 ay arasında değişen hapis cezaları verildi. Bazı sanıklar ise beraat etti.

Uzunköprü-İstanbul seferini yapan trenin Çorlu yakınlarında devrilmesi sonucu yaşanan kazada 25 kişi hayatını kaybetmiş, 340 kişi ise yaralanmıştı. Davanın başlangıcından bu yana süren yargılama süreci sonunda verilen karar, kazanın yankılarına bir cevap niteliği taşıyor.

Mahkeme heyetinin verdiği kararın ardından, hükümlü sanıklardan bazıları tutuklanarak cezaevine gönderildi. Kazada hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralananlar ise adaletin tecellisi adına verilen kararı dikkatle takip ediyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı