Gazze'de Siyonist işgal rejiminin saldırıları 29'uncu gününde dehşet verici bir şekilde devam ediyor. Saldırılar hem havadan hem de karadan aralıksız bir şekilde gerçekleştiriliyor. Sivil yerleşim yerleri savaş uçaklarının hedefi haline gelirken, şehitler ve yaralananlar da bu saldırıların acı sonuçları arasında yer alıyor.

Dün gece boyunca da süren saldırılar, Gazze'deki En-Nasr ve Şeyh Rıdvan mahallelerinde sivillerin yaşadığı evlere yönelik bombalamalarla devam etti. Ayrıca Gazze'nin batısında bulunan Eş-Şati ve Cebaliya mülteci kampları ile Beyt Lahiya ve Beyt Hanun kentlerinde çok sayıda ev hedef alındı. Güneyde ise Han Yunus ve Refah kentlerinde de saldırılar gerçekleştirildi.

Bu saldırılar sonucunda sayısız insan şehit oldu ve birçoğu yaralandı. Ancak saldırılar bununla da sınırlı kalmadı. Siyonist işgal rejimi sözde ordusu, Şifa Hastanesi ana girişi ile yaralıları taşıyan ambulans konvoyuna saldırdı. İşgalci rejim, Şifa Hastanesi'nin girişindeki ambulansın HAMAS mensupları tarafından kullanıldığı yönündeki iddiaları ise Gazze'deki Sağlık Bakanlığı tarafından yalanlandı.

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Başkanı Francesco Rocca, Şifa Hastanesi yakınındaki saldırıların kaydedilen görüntülerinin "korkunç ve dehşete düşürücü" olduğunu ifade etti. Bu olaylar uluslararası toplumda büyük bir tepkiye neden oldu.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ürdün'ün başkenti Amman'da gerçekleşecek toplantıda beş Arap ülkesinin dışişleri bakanlarıyla bir araya gelecek. Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) dışişleri bakanlarının katılacağı görüşme, bölgedeki gelişmeleri ele almayı amaçlıyor.

Gazze’deki Türkler İstanbul’a döndü Gazze’deki Türkler İstanbul’a döndü

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ise normalleşme konusunda Siyonist işgal rejimine karşı olduklarını açıklayarak, "İşgalci devletle herhangi bir şekilde ilişki kurmak, Filistin halkına ihanettir." şeklinde bir açıklama yaptı.

(İLKHA)