Türkiye'de 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin kesin olmayan sonuçlarına göre, 30 büyükşehir belediyesinden 6'sında yeni bir dönem başladı. Yüksek Seçim Kurulu'nun açıkladığı verilere göre, seçimlere katılım oranı yüzde 78,11 olarak gerçekleşti.

Seçim sonuçlarına göre, CHP 14, AK Parti 12, DEM Parti 3 ve Yeniden Refah Partisi 1 büyükşehir belediye başkanlığı kazandı. CHP'nin 2019'daki 11 büyükşehir belediye başkanlığını 2024'te 14'e çıkardığı görülüyor.

CHP'nin eline geçen belediyeler arasında Balıkesir, Bursa, Denizli ve Manisa gibi daha önce AK Parti ve MHP'nin kontrolünde bulunan şehirler de yer alıyor. Bununla birlikte, AK Parti'nin yönetimindeki Hatay'da ise Mehmet Öntürk'ün başkan seçilmesiyle AK Parti bu seçimlerde 12 büyükşehir belediyesini kazandı.

Yeniden Refah Partisi ise 2019 seçimlerinde AK Parti'nin kazandığı Şanlıurfa'da büyükşehir belediye başkanlığını elde etti. Diğer taraftan, HDP'nin de Diyarbakır, Mardin ve Van'da büyükşehir belediye başkanlıklarını kazandığı görülüyor.

YSK, 22 Bölgedeki Seçim İtirazlarını Reddetti YSK, 22 Bölgedeki Seçim İtirazlarını Reddetti

Seçim sonuçları, Türkiye'deki siyasi dengeleri şekillendirmeye devam ederken, yeni belediye başkanlarının göreve başlamasıyla birlikte şehirlerdeki yerel politikalar da önemli ölçüde değişebilir.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı