Emeklilikle ilgili yeni bir düzenleme çalışması Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunuluyor. Bu düzenleme, özellikle 1999 yılı sonrası ile 2000 ve 2008 tarihleri arasında sigortalı olan kişileri kapsayarak erken emeklilik imkanı sağlayacak.

Enflasyon Rakamları Açıklandı! Enflasyon Rakamları Açıklandı!

Son dönemde emeklilikle ilgili yapılan reform niteliğindeki düzenlemeler arasında, prim günlerinin düşürülmesi de yer alıyor. Bu çalışmalar sonucunda, Bağ-Kur ve SSK primlerinin eşitlenmesi planlanıyor ve buna bağlı olarak prim gün sayısı azaltılıyor. Yaklaşık 1 milyon kişiyi etkileyecek olan bu düzenleme, daha az sigorta primi ödeyen kişilere erken emeklilik şansı sunacak.

Şu anda SSK kapsamında emekli olmak için gereken prim gün sayısı 7200 iken, Bağ-Kur'da bu sayı 9000 olarak uygulanıyor. Ancak Bağ-Kur'luların da 7200 prim günüyle emekli olabilmesi için çalışmalar yürütülüyor. Eğer prim gün sayısı 7200'e çekilirse, bu düzenleme kapsamında yer alan kişiler 5 yıl daha erken emekli olabilecekler.

Düzenlemenin kimleri kapsayacağı konusunda ise belirli tarihler ve şartlar belirlenmiş durumda. 8 Eylül 1999 ile 30 Ocak 2008 tarihleri arasında sigortalı olan Bağ-Kur'lular, bu düzenlemeye dahil olabilecekler. Hem kadınlar hem de erkekler için prim gün sayısı 7200'e düşürülürken, yaş şartı kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 olarak uygulanacak.

Yeni düzenlemenin 2. torba yasa içinde yer alması ve yakın gelecekte TBMM'ye sunulması bekleniyor.

Muhabir: MEHMET MEKİ AKGÜL