Birçok yardım modeli aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaşan, kimilerine her ay kimilerine ise programın içeriğine göre dönemli olacak şekilde nakdi ve ayni desteklerde bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, son dönemlerde giderek daha da ağırlaşmaya başlayan ekonomik şartlar sebebi ile daha da yakından takip edilmeye başlandı. Uzun bir süredir destek olmaksızın geçinemeyen bazı vatandaşlar, bakanlığın güncel yardım modellerini arama motorlarında sık sık sorgulamaya başladı.

Engelli, öğrenci, ev kadını ve daha pek çok grup için çok çeşitli başlıklar altında yardım modelleri düzenleyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu süreçte iş gücü kaybı yaşamış olan yaşlı vatandaşları da unutmadı. Hali hazırda uygulanmaya devam edilen evde bakım hizmetlerine ek olarak bir de nakit desteği içerikli bir modelin varlığından bahseden bakanlık, ilgili ödeme programının devamlı olarak başvurulara açık olduğunu bildirdi. Peki, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yaşlı desteğinden kimler, nasıl yararlanabilir? Yaşlılık aylığı için nereye başvuru yapılır? İşte ayrıntılar…

65 YAŞINI DOLDURMUŞ OLAN HERKES FAYDALANABİLECEK

13412806-728xauto

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yalnızca yaşlıları ilgilendiren bir açıklama yapıldı. Sosyal güvencesi olmayan ve eşi ile kendisi için hesaplanmış olan kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 3’te 1’inden düşük olan (3.800,78 TL’den az) 65 yaş üstü vatandaşlara düzenli olarak ödeme desteğinin verileceğini belirten Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, söz konusu destek tutarını ise 2.348,30 TL olarak belirledi.

65 YAŞ AYLIĞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Bakan Şimşek: Enflasyon Beklentilerinde İyileşme Sürüyor Bakan Şimşek: Enflasyon Beklentilerinde İyileşme Sürüyor

Kendi bakımını yapamayan, maddi yönden değerlendirildiğinde ‘ihtiyaç sahibi’ olarak tanımlanan 65 yaş üstü kişilerin her ay düzenli olarak ödeme desteği alabileceklerini belirten Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, başvuruların Sosyal Hizmet İl/ İlçe Müdürlüklerine yapılabileceğini ifade etti. Bakanlık tarafından verilen bilgiye göre ilgili kişinin vasisi veyahut da vekili, kimlik belgesi aracılığı ile müdürlüklere şahsen başvurabilmektedir.

Kaynak: (Haber Merkezi)