Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan son bilgilere göre, 41 il için turuncu, 31 il için sarı uyarı olmak üzere toplam 72 il için meteorolojik uyarı yapıldığı belirtildi.

Turuncu uyarı verilen iller şunlar: Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Antalya, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, İstanbul, Mersin, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Niğde, Rize, Sakarya, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Şırnak, Yalova ve Zonguldak.

Sarı uyarı verilen iller ise şöyle: Aksaray, Ankara, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bitlis, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Ordu, Osmaniye, Siirt, Uşak ve Yozgat.

Yağış ve fırtına etkili olacak

Açıklamada, Balkanlar’dan gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisiyle ülke genelinde sağanak yağış ve fırtına beklendiği ifade edildi. Yağışların, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile Samsun çevrelerinde kuvvetli, Antalya’nın doğusunda yer yer çok kuvvetli olmak üzere genellikle yağmur ve sağanak, Batı Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri, Kırklareli, Bursa, Bilecik, Eskişehir, Kayseri ve Sivas’ın yüksek kesimleri ile Afyonkarahisar ve Kütahya çevrelerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın, genellikle güney ve batı zamanla Marmara ve Kıyı Ege’de kuzey ve kuzeybatı yönlerden orta, yer yer kuvvetli, Marmara ve Ege’de fırtına, Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’nun batısında kuvvetli fırtına saatte 70-90 kilometre hızla yer yer tam fırtına saatte 80-100 kilometre hızla eseceği tahmin ediliyor.

Olumsuzluklara karşı dikkatli olunması istendi

Rekabet Kurulu, 19 Firmaya Soruşturma Başlattı Rekabet Kurulu, 19 Firmaya Soruşturma Başlattı

AFAD, yağış ve fırtınanın olası olumsuzluklarına karşı vatandaşları uyardı. Açıklamada, sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı, çatı uçması, ağaç/direk devrilmesi, soba/baca zehirlenmeleri, buzlanma ve don olayları ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerektiği hatırlatıldı.

(İLKHA)