İstanbul'a Nefes Aldıracak Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı İnşaatı Hızla İlerliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul trafiğine önemli bir rahatlama getirecek olan Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro hattının inşaat çalışmalarının aralıksız bir şekilde sürdürüldüğünü duyurdu. Bakan Uraloğlu, hattın son durumunu incelemek üzere Halkalı'da bulunan çalışma alanını ziyaret etti.

Halkalı'dan başlayıp İstanbul Havalimanı'na kadar uzanan metro hattının toplam uzunluğunun 31,5 kilometre olduğunu belirten Uraloğlu, 8 istasyon, 2,5 km bağlantı hattı ve 1 depo sahasının bu hat üzerinde yer aldığını ifade etti. Hattın tasarım hızının saatte 120 km olduğunu ve günlük 600 bin yolcunun bu hat üzerinde seyahat edebileceğini vurgulayan Uraloğlu, seyahat sürelerinin önemli ölçüde azalacağını dile getirdi. Örneğin, Kağıthane-İstanbul Havalimanı arası seyahat süresinin 24 dakikaya, Göktürk-İstanbul Havalimanı arası seyahat süresinin 12 dakikaya düşeceğini kaydetti.

Bakan Uraloğlu, Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro hattının entegre olacağı diğer ulaşım noktalarını da açıkladı. Gayrettepe-İstanbul Havalimanı, Marmaray, Yenikapı-Hacıosman Metrosu, Büyük İstanbul Tüneli, Hızlı Tren, Bakırköy-Kirazlı-Metrokent-Kayaşehir Metrosu, Bakırköy-Kirazlı-Olimpiyatköy Metrosu ve Kirazlı-Halkalı Metrosu ile entegrasyon sağlanacağını belirten Uraloğlu, İstanbul'un ulaşım ağının daha da genişleyeceğini ifade etti.

Hafta Sonu Hava Nasıl Olacak? Hafta Sonu Hava Nasıl Olacak?

Bakan Uraloğlu, Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro hattının ekonomik kazancının 20 yıllık projeksiyonda 2 milyar 639 milyon avronun üzerinde olacağını açıkladı. Projenin ana hat tünellerinin tamamlandığını, istasyonlarda ve servis istasyonlarında inşaat çalışmalarının devam ettiğini belirten Uraloğlu, betonarme imalatlarının büyük bir kısmının tamamlandığını ve elektromekanik işlerde de ilerleme kaydedildiğini bildirdi. Ayrıca, projenin ortak kullanılacak olan depo sahası ve atölye binasının da tamamlandığını ve hizmete açıldığını söyledi.