TBMM Başkanı Kurtulmuş'tan Anız Yangınında Hayatını Kaybedenlere Başsağlığı Mesajı TBMM Başkanı Kurtulmuş'tan Anız Yangınında Hayatını Kaybedenlere Başsağlığı Mesajı

AK Parti milletvekillerince hazırlanan 9. Yargı Paketi, kamuoyunda büyük yankı uyandıracak düzenlemeler içeriyor. Gelecek hafta TBMM Başkanlığına sunulacak olan teklif, cezasızlık algısını ortadan kaldırmaya yönelik önemli adımlar içeriyor.

Yeni düzenleme kapsamında Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı ve İdari Yargı Ön Sınavı'nda konu ve soru sayısı artırılacak. Sosyal güvenlik hukuku, milletlerarası hukuk, milletlerarası özel hukuk ve genel kamu hukuku gibi konularda da soru sorulabilecek ve toplam soru sayısı 100'den 120'ye çıkarılacak.

Teklifle birlikte Türk Ceza Kanunu'na yeni bir suç eklenecek. "Devletin güvenliği veya siyasal yararları aleyhine suç işleme" başlıklı madde, kanunun "Devlet Sırlarına Karşı Suçlar ve Casusluk" bölümüne eklenecek. Bu madde kapsamında, yabancı bir devlet veya organizasyonun stratejik çıkarları doğrultusunda suç işleyenler 3 ila 7 yıl hapis cezasına çarptırılacak. Savaş sırasında işlenmiş fiillerde ise ceza 8 ila 12 yıl arasında hapis cezası verilecek.

Suçun, ulusal güvenlik açısından stratejik öneme sahip birimlerde, proje, tesis ve hizmet uygulayan kurum ve kuruluşlarda görev yapan kişiler tarafından işlenmesi halinde ceza bire kadar artırılıyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı