Brüksel'deki AB zirvesinde alınan ortak kararlara göre, AB, düzensiz göçle mücadele konusunda kararlı bir duruş sergilemeye devam edecek. Zirve bildirisinde, AB'nin düzensiz göçle ilgili kapsamlı bir yaklaşım benimseyeceği ve kaçakçılar aracılığıyla AB'ye giren göçmenlerin çoğunluğuna karşı etkin önlemler alınacağı belirtildi.

AB Konseyi'nin, Komisyon'un insan kaçakçılığıyla etkin şekilde mücadele etmek için gerekli araçları güçlendireceği ve küresel düzeyde bir ittifak kurulması yönünde adımlar atılacağı ifade edildi.

Zirve bildirisinde ayrıca, küresel krizlere karşı askeri ve sivil hazırlık ile stratejik kriz yönetiminin güçlendirilmesi gerekliliği vurgulandı. Komisyon'un krizlere hazırlık stratejisi geliştirmesi talep edilirken, tüm toplumu hedef alan tehlikelere karşı AB düzeyinde hazırlık yapılması ve kriz müdahalesini güçlendirecek eylem planlarının oluşturulması çağrısı yapıldı.

CENTCOM: İsrail'e Yönelik 80'den Fazla İHA ve 6 Balistik Füze İmha Edildi CENTCOM: İsrail'e Yönelik 80'den Fazla İHA ve 6 Balistik Füze İmha Edildi

Zirvenin ilk gününde Ukrayna ve Gazze gibi öncelikli konular ele alındı. Gazze'de sürdürülebilir bir ateşkes için acil "insani ara" çağrısı yapılırken, Ukrayna'daki savaşa dair alınan kararlar da dikkat çekti. AB liderleri, dondurulan Rus varlıklarından elde edilen gelirlerin Ukrayna'ya aktarılması konusunda anlaşmaya vardı.

AB, hem bölgesel hem de küresel düzeyde karşılaşılan sorunlara etkin çözümler üretmeye ve krizlere karşı hazırlıklı olmaya kararlı bir şekilde devam ediyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı