Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlangıcından bu yana küresel LNG tüketimi 40 milyar metreküpten fazla artarak 557 milyar metreküpe ulaştı. Avrupa, 2021’e kıyasla 57 milyar metreküplük yükselişle en büyük talep artışının yaşandığı bölge oldu ve toplam LNG ticaretinin dörtte birinden fazlasını gerçekleştirdi.

Almanya, LNG İthalatında Öne Çıktı

Enerji krizini çözmek için LNG ve depolamaya yönelen ülkeler arasında Almanya, devreye aldığı tesislerle en çok LNG ithalat artışını gerçekleştirdi.

Altın fiyatları yeni haftaya yükselişle başladı Altın fiyatları yeni haftaya yükselişle başladı

Rus Gazının Payı Azaldı, LNG’nin Payı Arttı

AB ülkelerinin doğal gaz ithalatında Rusya’nın payı son üç yılda yüzde 41’den yüzde 10’a geriledi. LNG’nin ithalat içindeki payı ise 2021’de yüzde 20 iken 2023 sonu itibarıyla yüzde 41’e yükseldi.

LNG’nin Önemi ve Depolama Kapasitesi

LNG arzının toplam AB gaz ithalatına oranı 2023’te yüzde 40’ı aştı ve 2021’deki payını ikiye katladı. AB’nin yer altı depolarındaki kullanılabilir hacmi, LNG spot ithalatına yönelik yıllık talebi aşmakta ve fiyat oynaklığının azaltılmasına katkıda bulunmaktadır.

Gelecekteki Projeler ve İthalat Kapasitesi

Planlama aşamasında olan ilave projeler, 2025’e kadar AB LNG’sine 260 milyar metreküpün üzerinde toplam ithalat kapasitesi getirebilir.

 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı