Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), AB üyesi ülkelerde 2023 yılının ilk yarısında konutlarda tüketilen elektrik ve doğal gaz fiyatlarının rekor bir artış gösterdiğini açıkladı. İşte bu verilere göre öne çıkan detaylar:

2022 yılının ilk yarısında 100 kilovatsaat elektrik için 25,3 euro ödenirken, 2023'ün ilk yarısında bu rakam 28,9 euroya ulaştı. Bu, elektrik fiyatlarının yaklaşık %14 arttığı anlamına geliyor.

Bu yılın ilk yarısında elektrik fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre 22 AB ülkesinde yükseldi. Hollanda, elektrik fiyatlarında en fazla artış yaşanan ülke olarak öne çıktı.

Elektrik fiyatlarındaki artış oranlarına göre Hollanda'yı %88 ile Litvanya, %77 ile Romanya, %74 ile Letonya takip etti. Bu artışın ardından Avrupa'da elektrik fiyatlarında büyük dalgalanmalar yaşanmış oldu.

AB üyesi ülkeler arasında elektrik için en fazla ödeme yapılan ülke Hollanda oldu.

Bakan Işıkhan, Asgari Ücret  Açıklaması Bakan Işıkhan, Asgari Ücret Açıklaması

Elektrik fiyatlarının en düşük olduğu ülkeler sırasıyla Bulgaristan, Macaristan ve Malta oldu. Türkiye ise bu kategoride en düşük fiyatlarla yer aldı.

2023 yılının ilk yarısında AB ülkelerinde 100 kilovatsaat doğal gaza ödenen ortalama fiyat 11,9 euro olarak hesaplandı. Bu fiyat, bir önceki yılın aynı dönemine göre büyük bir artışı işaret ediyor.

Doğal gaz fiyatlarında en fazla artış yaşanan ülkeler Letonya, Romanya, Avusturya, Hollanda ve İrlanda oldu.

Türkiye'de ise doğal gaz fiyatı AB ülkelerinin altında seviyede kaldı.