Uzlaşma Sonucu Cezai İşlem

Rekabet Kurulu, ABC Deterjan Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye uzlaşma sonucu 4 milyon 635 bin 94 lira idari para cezası verilmesini kararlaştırdı. Peki, hangi ihlal nedeniyle bu ceza kesildi?

 İhlal ve Uzlaşma Usulü

ABC Deterjan Sanayi ve Ticaret A.Ş, alıcılarının yeniden satış fiyatını belirlediğini kabul etti. Soruşturmanın uzlaşma usulü ile sonlandırılması sebebiyle idari para cezasında yüzde 25 oranında indirim uygulandı. 

Rekabet Kurulu, ABC Deterjan Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye uzlaşma sonucu 4 milyon 635 bin 94 lira idari para cezası verdi. Soruşturma, alıcıların yeniden satış fiyatını belirlemek suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla yürütüldü. ABC Deterjan Sanayi ve Ticaret A.Ş, bu ihlali kabul etti ve uzlaşma metni tarafça sunuldu. Rekabet Kurulu, uzlaşma metnini kabul ederek soruşturmayı sonlandırdı. İdari para cezasında yüzde 25 oranında indirim uygulanarak ABC Deterjan Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye 4 milyon 635 bin 94 TL ceza kesildi.

Çiftçilere 72 Milyon 554 Bin Liralık Tarımsal Destekleme Ödemesi Yapılacak Çiftçilere 72 Milyon 554 Bin Liralık Tarımsal Destekleme Ödemesi Yapılacak

Uzlaşma usulü, rekabet hukuku mevzuatına kazandırılan bir uygulama. İlgililerin talebi üzerine veya resen, soruşturma sürecinin hızlı bitirilmesinden doğacak usuli faydaları ve ihlalin varlığına veya kapsamına ilişkin görüş farklılıkları göz önüne alınarak uzlaşma usulü başlatılabiliyor ve soruşturmanın sonlandırılmasına karar verilebiliyor. 

Kaynak: (İLKHA)