ABD, İran'ın kritik altyapılara yönelik siber saldırılarıyla ilişkilendirilen şirket ve kişilere yönelik yeni yaptırımlar uyguladı. ABD Hazine Bakanlığı, İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun siber komutanlığı başkanı dahil olmak üzere iki şirket ve dört kişiyi yaptırım listesine aldı.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, söz konusu şirket ve kişilerin "10'dan fazla ABD şirketini ve devlet kurumunu" etkileyen "kötü amaçlı siber faaliyetlere karıştıkları" iddia ediliyor. Buna karşılık ABD Dışişleri Bakanlığı ise iddia edilen siber saldırıların üçüncü ülkelerdeki şirketlere yönelik olduğunu bildirdi.

Almanya'da Silahlı Saldırı: 2 ölü Almanya'da Silahlı Saldırı: 2 ölü

ABD Hazine Bakanlığı yetkilileri, yaptırım uygulanan kişi ve kuruluşların ABD'de "kritik altyapıyı istikrarsızlaştırmaya yönelik koordineli, sürekli bir kampanya" yürüttüğünü belirtti. Yaptırımların bir sonucu olarak, bu kişi ve kuruluşların ABD'deki varlıkları dondurulacak ve Amerikan vatandaşları ile şirketlerinin ilgili kişilerle iş yapması yasaklanacak.

ABD'nin bu yeni yaptırımları, İran ile siber güvenlik alanındaki gerilimi daha da artırırken, bölgedeki diğer ülkeleri de etkileyebilir. 

Kaynak: (İLKHA)