Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplandı Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplandı

  1. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE):

    • Mart ayında aylık bazda yüzde 0,4 ve yıllık bazda 3,5 artışla piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.
    • Yıllık enflasyon, geçen yıl eylül ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.
    • Çekirdek TÜFE (değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen), martta şubat ayında olduğu gibi aylık yüzde 0,4 ve yıllık 3,8 artarak beklentileri aştı. 
  2. Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE):

    • Martta aylık bazda yüzde 0,2 ve yıllık bazda yüzde 2,1 artışla beklentilerin altında gerçekleşti.

Fed, enflasyonun düştüğüne dair daha fazla güven kazanmak istiyor. Geçen hafta açıklanan güçlü istihdam verileri, yüksek enflasyon verileriyle birlikte, Fed’in para politikasında gevşeme döngüsünü başlatmak için acele etmeyeceğine yönelik görüşü kuvvetlendirdi. Tahminlerin altında kalan üretici fiyatlarındaki artış ise enflasyona ilişkin endişeleri bir miktar hafifletti.

Para piyasalarındaki fiyatlamalara göre, Fed’in mayıs toplantısında politika faizini sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılırken, ilk faiz indirimine gitme ihtimali haziran için yüzde 20’ye geriledi. Fed’in faiz indirimlerine temmuzda başlama ihtimali yüzde 29, eylülde başlama ihtimali ise yüzde 45 oldu.

INGnin Amerika Araştırma Bölgesel Başkanı Padhraic Garvey, enflasyonda aylık bazda y0,3 ve yüzde 0,4’lük okumaların Fed açısından kabul edilebilir olmadığını belirtti. Eylülde ilk 25 baz puanlık indirimi beklediklerini ve Fed’in 2025’e kadar toplantılarında 25 baz puanlık indirime devam edeceğini ifade etti.  

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı