Nijerya'da silahlı kişiler 18 sivili katletti Nijerya'da silahlı kişiler 18 sivili katletti

AB Komisyonu, 7 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak yeni kurallarla, tüm yeni motorlu araçlarda çeşitli gelişmiş sürücü destek sistemlerinin zorunlu hale geleceğini duyurdu.

Açıklamada, yeni kurallarla birlikte tüm yeni araçların yol güvenliğini artıracak çeşitli gelişmiş sürücü destek sistemleriyle donatılması gerektiği belirtildi.

2022 yılından itibaren yeni araçlara ortak güvenlik kurallarının uygulanacağı hatırlatılarak, tedbirlerin AB genelinde yolcuları, yayaları ve bisikletlileri daha iyi koruyacağı kaydedildi.

Açıklamada, yeni önlemlerin 2038 yılına kadar 25.000'den fazla hayat kurtarması ve en az 140.000 ciddi yaralanmayı önlemesinin beklendiği belirtildi.

AB kuralları çerçevesinde, 7 Temmuz'dan itibaren otomobiller, kamyonetler, kamyonlar ve otobüsler de dahil olmak üzere tüm yeni motorlu taşıtlarda akıllı hız yardımı sistemi, geri görüş kamerası veya arka park mesafe sensörü, sürücü yorgunluk algılama sistemi, acil durum frenleme asistanı bulunması gerektiği ifade edilen açıklamada, ayrıca, otomobil ve kamyonetlerin, şerit takip asistanı, acil durum frenleme sistemi ve kaza veri kaydedicisi ile donatılacağı bildirildi.

Açıklamada, otobüs veya kamyonların kör nokta algılama teknolojisine, çarpışmaları önlemek için uyarılara ve yayalara veya bisikletlilere çarpmayı önlemek için lastik basıncı izleme sistemine sahip olması gerektiğine dikkat çekildi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı