Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Apple'a karşı App Store kuralları nedeniyle yeni bir soruşturma başlattığını duyurdu. Soruşturma, Apple'ın App Store politikalarının uygulama geliştiricilerini engellediği ve Birlik teknoloji kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle açıldı.

AB Komisyonu'nun açıklamasında, uygulama geliştiricilerin App Store aracılığıyla dağıttıkları uygulamalarında, müşterilerini alternatif ve daha ucuz satın alma seçenekleri hakkında bilgilendirmesi gerektiği hatırlatıldı. Apple'ın bu alanda yetersiz kaldığı ve App Store'un yönlendirme kurallarının AB kurallarını karşılamadığı belirtildi.

Açıklamada, Apple'ın bu alanda yetersiz olduğu ve App Store'un yönlendirme kuralları da dahil olmak üzere şirketin yazılım geliştiricileriyle ilişkisini düzenleyen şart ve koşullarının AB kuralları kriterlerini karşılamadığı belirtildi.

Bakan Uraloğlu: TÜRKSAT 6A'nın 4. Ateşleme Süreci Başarıyla Tamamlandı Bakan Uraloğlu: TÜRKSAT 6A'nın 4. Ateşleme Süreci Başarıyla Tamamlandı

AB Komisyonunun İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Apple'ın yeni sloganı 'farklı davran' olmalı." ifadesini kullandı. Breton, Apple'ın yenilikçi şirketleri sıkıştırdığını ve tüketicilere yeni fırsatlar sunmadığını belirtti. AppStore ve iOS'un DMA (Dijital Pazarlar Yasası) ile uyumlu olmasını sağlamak için ilave adımlar attıklarını da ekledi.

AB teknoloji kuralları kapsamında Apple gibi büyük şirketler ve dijital platformlar daha katı kurallara tabi tutuluyor. AB dijital yasalarını ihlal eden firmalara küresel cirolarının yüzde 10'una varacak seviyede para cezası uygulanabiliyor.
 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı