Rusya- Ukrayna savaşının resmen başlamış olduğu günlerde tarihi bir artışa imza atarak 100 dolar seviyesini aşan brent petrol, piyasaların ciddi derecede hareketlenmesine yol açmıştı. O dönem içerisinde ülkemiz sınırları içerisinde satışa sunulan benzin ve motorin ürünlerinin fiyatları da rekor seviyelere ulaşırken son dönemlerde çok çeşitli faktörlerin etkileri ile yeni gelişmeler yaşandı.

Rusya- Ukrayna savaşının ardından verilen faiz kararlarından, döviz artışlarından ve altın fiyatlandırmalarından da etkilenen brent petrol, bir süre sonra istenen seviyelere doğru hızlı bir geri çekilme yaşandı. 80 dolar seviyelerinden işlem gören brent petrol piyasaları da oldukça rahatlatırken son aylarda yeni bir yükseliş dalgası gözlenmeye başlandı.

Kurlarda oluşan dalgalanmaların yanı sıra OPEC+ liderlerinin vermiş oldukları arz kısıtı kararları ve son olarak da şiddetlenen İsrail- Hamas çatışmaları, petrol fiyatının 95 dolar seviyesine kadar dayanmasına yol açtı. Bu esnada benzin ve motorin fiyatları da arka arkaya zamlar alırken akaryakıt ücretlerine bağlı olarak birçok hizmet ve ürünün fiyatlarında da güncellemeye gidildi.

Başta toplu taşıma ücretlerinde olmak üzere pek çok farklı alanda fiyat değişikliklerine sebep olan akaryakıt zamları tüketicilerin tepkilerine sebep olurken geçtiğimiz günlerde brent petrolde hızlı bir düşüş gözlendi. Bugün itibari ile 81 dolar seviyesinden işlem gören petrol akaryakıt indirimi konusundan ümitlendirirken ABD’li bir kuruluştan gelen rekor tahmin şok etkisi yarattı.

2024 TAHMİNİNİ GÜNCELLEDİ

7xu80RWpqkWIJ2Da5mXWNA

Zam öncesi son çıkış! Renault 2023 Clio fiyatlarını duyurdu… Bu fırsatlar bir daha gelmez Zam öncesi son çıkış! Renault 2023 Clio fiyatlarını duyurdu… Bu fırsatlar bir daha gelmez

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun ‘ulusal’ olarak tanınan istatiksel derecelendirme kuruluşlarından olan Fitch, yeni tahminleri ile şaşkınlık yarattı. Orta Doğu’da yaşanan gerilime dikkat çeken kredi derecelendirme kuruluşu, 2024 yılı petrol fiyatı öngörüsünü 120 dolar olarak güncelledi. Kuruluş, beklenenin çok çok üzerinde olan petrol fiyatlarının çok daha düşük ekonomik büyümeye ve daha yüksek enflasyona sebep olabileceğini bildirdi.

2025’TE ‘DENGELİ’ FİYATLANDIRMA

2024 yılında brent petrolün varil başına 125 dolar olarak ücretlendirileceğini öngören Fitch, 2025 yılı tahminini de paylaştı. Kuruluş tarafından yer alan bilgilere göre petrol fiyatı 2025 yılında 100 dolarda sabitlenecek.

Kaynak: Haber Merkezi