Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yargıda hakim ve savcı yardımcılığı dönemini başlattıklarını duyurdu. Toplamda 1000 hakim ve savcı yardımcısı alımı yapılacağını belirten Bakan Tunç, sınav ilanının yayımlandığını ve ÖSYM tarafından 23-24 Aralık tarihlerinde sınavın gerçekleştirileceğini açıkladı.

Dışişleri'nden Irak'a Başsağlığı Mesajı Dışişleri'nden Irak'a Başsağlığı Mesajı

Açıklamasında, 800 adli yargı hakim ve savcı yardımcısı, 100 avukatlık mesleğinden adli yargı hakim ve savcı yardımcısı, ve 100 idari yargı hakim yardımcısı olmak üzere toplamda 1000 hakim ve savcı yardımcısı alımının yapılacağını belirten Bakan Tunç, bu adımla yargı sisteminin daha güçlü ve donanımlı hale getirilmesinin amaçlandığını ifade etti.

Sınavı kazanan adaylar, hakim ve savcılık mesleğine kabulleri öncesinde 2 yıl süren adaylık yerine, 3 yıl boyunca hakim ve savcı yardımcısı olarak çalışacaklar. Bu süreçte, adaylar 1 yıl boyunca Adalet Akademisinde eğitim ve ara sınavlara tabi tutulacaklar ve sonraki 2 yılını tecrübeli hakim ve savcılarla çalışarak usta-çırak ilişkisi içinde geçirecekler. Bu sayede, adaylar daha güçlü ve donanımlı bir şekilde kürsüye çıkacaklar.

(İLKHA)