İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu, Adnan Oktar'ın liderliğindeki silahlı suç örgütünün güncel yapılanması ve faaliyetlerinin soruşturmasını tamamladı. 352 sayfalık iddianamede, 20 kişi şüpheli olarak yer aldı.

Mahkeme kararlarıyla silahlı suç örgütünün yöneticisi olarak kabul edilen Adnan Oktar'ın cezaevinde olmasına rağmen örgütsel faaliyetlerine devam ettiği belirtildi. Oktar'ın avukatları ve diğer örgüt yöneticileri aracılığıyla örgütü diri tutmaya çalıştığı, talimatlarını yaydığı ve etkin pişmanlıktan yararlanmak isteyen örgüt üyelerini engellemeye çalıştığı ifade edildi.

İddianamede örgütün yeni yapılanma süreci ve iletişim yöntemleri detaylıca ele alındı. Özellikle cezaevindeki ve dışarıdaki örgüt üyeleri arasında avukatlar ve sosyal medya üzerinden örgütsel iletişimin sağlandığı belirtildi. Bu iletişimde örgüt lideri Adnan Oktar'ın talimatlarının avukatlar aracılığıyla iletilerek örgütün faaliyetlerinin sürdürüldüğü dile getirildi.

Türkiye, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanıyor Türkiye, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanıyor

İddianamede Adnan Oktar, Meltem Daban ve Ferhunde Eda Babuna'nın "suç işlemek amacıyla örgüt kurma" suçundan 5 yıldan 12 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Diğer 17 sanık ise farklı suçlamalarla hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Bu iddianame doğrultusunda sanıklar, önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Kaynak: AA