Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), deprem bölgesindeki konteyner kentlerde yaşayan afetzedelere destek olmak amacıyla Esen Kart projesini başlattı. AFAD, 11 ildeki 64 bin 761 aileye Esen Kart dağıtarak, afetzedelerin kendi mutfaklarında yemek pişirmelerine olanak sağlıyor.

Yunanistan unsurlarınca geri itilen göçmenler kurtarıldı Yunanistan unsurlarınca geri itilen göçmenler kurtarıldı

AFAD'ın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Esen Kart Projesi ile afetzedelerimizin yanındayız" mesajıyla duyuru yapıldı. Paylaşımda, konteyner kentlerde misafir edilen afetzedelerin kendi mutfaklarında yemek pişirmelerine imkan sağlamak için aylık 3.000 TL tutarında market harcaması yapabilecekleri Esen Kart'ın dağıtımının aralıksız devam ettiği belirtildi.

ESEN Kart, AFAD ve Türk Kızılayı'nın işbirliğiyle geliştirilen bir projedir. Bugüne kadar 11 ildeki 64.761 afetzedede aileye ulaşan Esen Kartlar, toplamda 658.569.000 TL tutarında harcama kredisini vatandaşların kartlarına yüklemiştir.

Bu projenin amacı, afetzedelerin hayatını kolaylaştırmak ve afetin izlerini silmek için devletin tüm imkanlarını ve halkın desteğini kullanmaktır. Esen Kart, afetzedelere market alışverişlerinde özgürlük ve seçenek sunarak, kendi ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmayı hedeflemektedir.

Kaynak: (Haber Merkezi)