Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İnci Gülmez, bu dönemde özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde etkili olan Afrika tozlarına dikkat çekti. Gülmez, çöl tozunun içerisinde taşınan virüs ve bakterilerin solunum yollarını etkilediğini belirtti.

Gülmez'e göre, solunum sistemi hastaları, bu dönemde dışarı çıkarken mutlaka maske takmalı ve tozlu günlerde pencereleri kapalı tutmalı. Özellikle solunum yetmezliği olan kişilerin bu konuda daha dikkatli olması gerekiyor. Ayrıca son günlerde hastalara tekrarlayan nefes darlığı şikayetlerinin arttığını ifade eden Gülmez, havadaki oksijen miktarının azalmasının etkilerine de değindi.

Ayrılık Kaygısına Dikkat: Sağlığınızı Korumak İçin Bilmeniz Gerekenler Ayrılık Kaygısına Dikkat: Sağlığınızı Korumak İçin Bilmeniz Gerekenler

Prof. Dr. Gülmez, sağlıklı bireylerin bile çöl tozundan etkilenebileceğini ve özellikle kalp yetmezliği, astım ve KOAH gibi solunum problemleri olanların risk altında olduğunu vurguladı. Bu nedenle, evden çıkarken mutlaka maske takılması ve dışarıda uzun süre kalınmaması gerektiğini söyledi.

Afrika'dan gelen tozla birlikte hastalara daha fazla başvurunun olduğunu belirten Gülmez, özellikle solunum yetmezliği şikayetlerinin arttığını tespit ettiklerini dile getirdi. Bu durumun astım ve KOAH gibi kronik hastalığı olanlar için daha riskli olduğunu vurguladı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı