Aile ve Gençlik Fonu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Fon, aile müessesesinin desteklenmesi, güçlendirilmesi, gençlerin sosyal risklere karşı korunması ve gelişimleri ile girişimlerine destek sağlanmasına yönelik kaynağın oluşturulması amacını taşıyor.

Kafes-45 Operasyonunda Büyük Darbe: 63 Şüpheli Yakalandı! Kafes-45 Operasyonunda Büyük Darbe: 63 Şüpheli Yakalandı!

Bakan Göktaş, Katar’da açıklama yaptı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Türkiye’nin onur konuğu olduğu, Çok Boyutlu Sosyal Kalkınma İçin Arap Forumu dolayısıyla geldiği Katar’ın başkenti Doha’da çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi. Bakan Göktaş, ziyaretlerinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bakan Göktaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Aile ve Gençlik Fonu’na başvuruların başlayacağına yönelik açıklamasını hatırlatarak, başvuru şartlarına ilişkin bilgi verdi. Bakan Göktaş, başvuruların 15 Şubat’tan itibaren Bakanlığın “aile.gov.tr” internet sitesi üzerinden alınacağını duyurdu.

Deprem bölgesine öncelik verilecek

Bakan Göktaş, Aile ve Gençlik Fonu’nda pilot bölge olarak deprem bölgesini belirlediklerini, deprem bölgesi için şartları özellikle esnettiklerini, farklı tuttuklarını söyledi. Bakan Göktaş, gençlerin hem evlilik hayallerine hem de farklı projelerine destek olmayı hedeflediklerini belirtti.

Bakan Göktaş, aile kurma yolunda ilk adımı atacak gençlere faizsiz kredi imkânı sunacaklarını, gençlerin bu destek ile aynı zamanda kendi projelerini de hayata geçirebileceklerini ifade etti. Bakan Göktaş, ilerleyen süreçte ise programı tüm gençleri kapsayacak şekilde bütün Türkiye’de yaygınlaştıracaklarını kaydetti.

Başvuru şartları neler?

Bakan Göktaş, Aile ve Gençlik Fonu’ndan yararlanmak isteyenlerin Bakanlığın evlilik öncesi sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetinden yararlanmaları ve evlenmelerinin ardından sunulacak eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmeleri gerektiğini söyledi.

Bakan Göktaş, başvuru için gerekli diğer şartların da yakın zamanda açıklanacağını belirtti. Bakan Göktaş, “Bu fonla Türkiye’nin yeraltı zenginliklerinden elde edilecek gelirlerle gençlerimizin geleceğine yatırım yapacak, onların hizmetine sunacağız” dedi.

Kaynak: (İLKHA)