Kulislerde hareketlilik, AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday göstereceği isim üzerinde yoğunlaşıyor. Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte gözler, AK Parti'nin İBB adaylık sürecine çevrildi. İstanbul için yarışacak AKP'li adaylar arasında Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, önceki kabinenin Çevre Bakanı Murat Kurum ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yer alsa da kulislerde öne çıkan isimlerden biri İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya oldu.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, göreve geldiği günden itibaren gerçekleştirdiği operasyonlarla sık sık gündeme gelmiştir. Bu nedenle Yerlikaya'nın AKP'nin İBB adayı olacağına dair spekülasyonlar ortaya atılmıştır. Ancak, Yerlikaya'ya yakın kaynaklar, İçişleri Bakanı'nın görevine devam edeceğini ve kesinlikle aday olmayacağını belirtmiş olsalar da Yerlikaya henüz doğrudan bir açıklama yapmamıştır. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen önemli bir sermaye grubunun da Ali Yerlikaya'nın adaylığını desteklediği ve süreçte yanında olacağı ifade edilmektedir.

Bu gelişmelerin yaşandığı sırada, YSK (Yüksek Seçim Kurulu) geçtiğimiz günlerde 31 Mart 2024'te yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri'nde aday olabilmek için kamu görevlilerinin 1 Aralık tarihine kadar görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmaları gerektiğini duyurmuştur. Bu çerçevede, Ali Yerlikaya'nın aday olabilmesi için 1 Aralık'a kadar istifa etmesi gerekmektedir.

Öte yandan, İBB AKP Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu'nun da adaylık konuşmaları yapıldığı belirtilmektedir. Esenler Belediye Başkanı olan Göksu'nun üç dönem kuralına takıldığı ve başka bir ilçede adaylık arayışında olduğu iddia edilmektedir. Bununla birlikte, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan'ın, Mehmet Tevfik Göksu'nun İBB için aday gösterilmesi durumunda destekleyeceği ifade edilmektedir.

Gelişmelerin takip edildiği bu süreçte, AK Parti'nin İBB adaylığı için merakla beklenen sonuçların ne yönde olacağı önümüzdeki günlerde netlik kazanacaktır.

Siyasi Partiler Arası Bayramlaşma Programları Bugün Siyasi Partiler Arası Bayramlaşma Programları Bugün


 
Kaynak: (Haber Merkezi)