Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt sektöründe önemli bir değişikliğe imza atıyor. 15 Mayıs itibarıyla katkılı motorin ile benzin arasındaki fiyat farkı ortadan kalkıyor ve tek fiyat uygulaması başlıyor. EPDK'nın kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak resmiyet kazandı.

EPDK'nın aldığı kararla birlikte, istasyonlarda VMax, Vpro gibi isimlerle daha yüksek fiyata satılan benzin ve motorin ürünleri için artık tek fiyat dönemi başlıyor. Bu adım, tüketicilerin karışıklık yaşamadan akaryakıt tercihinde bulunmasını sağlayacak.

Rusya’da Deutsche Bank ve Commerzbank’a İhtiyati Tedbir Rusya’da Deutsche Bank ve Commerzbank’a İhtiyati Tedbir

Tek fiyat uygulamasıyla birlikte istasyonlarda sadece temel ürünler olan benzin, motorin (dizel) ve LPG'nin satışı yapılacak. Bu adım, sektördeki rekabeti artırarak tüketicilere daha şeffaf bir alışveriş ortamı sunacak.

Fiyat Farkı Uygulaması Son Buluyor

EPDK'nın aldığı kararla, akaryakıt istasyonlarında farklılaştırılmış fiyat uygulaması tarih oluyor. Artık aynı tür akaryakıtlar için fiyat farkı uygulanmayacak ve tüketicilerin talebi doğrultusunda ikmal edilebilecek. Bu adım, sektördeki fiyat politikalarını ve rekabeti önemli ölçüde etkileyecek.

Akaryakıt sektöründe yaşanan bu değişimle birlikte, tüketicilerin daha şeffaf ve adil bir fiyatlandırma sistemiyle karşılaşması bekleniyor. Tek fiyat dönemiyle birlikte, akaryakıt alımı artık daha kolay ve anlaşılır hale gelecek.

Kaynak: (İLKHA)