Sydney Üniversitesi Charles Perkins Merkezi'nde gerçekleştirilen araştırma, Birleşik Krallık Biyobankası'nın sağladığı veriler kullanılarak, 40 yaş üstü obez 29,836 kişinin sağlık bilgileri sekiz yıl boyunca izlendi. Araştırma süresince, bu kişiler arasında 1,425 ölüm ve binlerce kalp ve damar hastalığı vakası kaydedildi.

Araştırmacılar, katılımcıları sabah, öğleden sonra ve akşam yapılan orta ila şiddetli egzersizlere göre sınıflandırdı. Bulgular, özellikle akşam 6 ile gece yarısı arasında yapılan yoğun egzersizlerin, erken ölüm ve kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümleri azalttığını ortaya koydu.

Araştırma ayrıca, akşam saatlerinde yapılan egzersizin tip 2 diyabet riskini önemli ölçüde azalttığını gösterdi. Araştırmanın başyazarı Dr. Matthew Ahmadi, fiziksel aktivitelerde yapılan tür ayrımının ötesinde, egzersizin zamanlamasının da sağlık üzerinde büyük etkiler yaratabileceğini vurguladı.

Her 3 Yetişkinden Birinde Tansiyon Hastası Her 3 Yetişkinden Birinde Tansiyon Hastası

Sağlık Uzmanları Ne Diyor?

Sağlık profesyonelleri, bu tür araştırmaların obezite ile mücadelede yeni yollar açabileceğini ve kişiselleştirilmiş sağlık programlarının geliştirilmesine katkı sağlayabileceğini belirtiyorlar. Bu bulgular ışığında, obez bireyler için egzersiz rehberlerinin güncellenmesi ve daha fazla kişiye ulaşması bekleniyor.

Çalışma sonuçları, 'Diabetes Care' dergisinde yayımlanarak, akademik çevrelerde geniş yankı buldu.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı