ABD, Yemen’den gelen füze saldırısını doğruladı ABD, Yemen’den gelen füze saldırısını doğruladı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, dün gerçekleştirilen cumhurbaşkanı seçiminde tarihi bir oy kullandı. Aliyev, oyunu, ayrılıkçı Ermeni yönetiminin bir zamanlar “başkent” olarak ilan ettiği Hankendi’de verdi. Aliyev, bu oyun siyasi ve sembolik bir anlam taşıdığını söyledi.

Aliyev, Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu heyetini kabul etti

Aliyev, seçimleri gözlemlemek için Azerbaycan’da bulunan Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım başkanlığındaki Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) heyetini kabul etti. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Aliyev, kabuldeki konuşmasında, seçimleri gözlemledikleri için TBMM heyetine teşekkür etti. Aliyev, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini arayarak kutladığını ve tebrik mesajı gönderdiğini hatırlattı.

Aliyev, Erdoğan ve Türk halkına teşekkür etti

  1. Karabağ Savaşı’nda Erdoğan ve Türk halkının Azerbaycan’a gösterdiği manevi ve siyasi desteğin takdire şayan olduğunu belirten Aliyev, seçimde oyunu Hankendi’de kullanmasının büyük siyasi ve sembolik anlam taşıdığını kaydetti. Aliyev, “Bu oy, Azerbaycan’ın tüm topraklarının birliğini, bütünlüğünü ve egemenliğini simgeliyor. Bu oy, Karabağ’ın Azerbaycan’ın ayrılmaz bir parçası olduğunu gösteriyor. Bu oy, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki kardeşlik, dostluk ve stratejik ortaklık ilişkilerini pekiştiriyor. Bu oy, Ermenistan’ın işgaline ve zulmüne karşı zaferimizin bir nişanesi oluyor. Bu oy, Azerbaycan halkının iradesini, gücünü ve inancını yansıtıyor. Bu oy, Azerbaycan’ın geleceğine güven duyuyor. Bu oy, Azerbaycan’ın tarihine saygı duyuyor.” dedi.

Azerbaycan’da ilk kez tüm topraklarda seçim yapıldı

Azerbaycanlılar, dün, ülkeyi 7 yıl yönetecek yeni cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gitmişti. Ermenistan işgalinden kurtarılan bölgelerde de sandıklar kurulmuş, böylece ilk kez Azerbaycan’ın tüm topraklarında seçim yapılmıştı. Karabağ’ın sembol şehri Şuşa’da, Hankendi’de, Hocalı’da, Hocavend’de, Ağdere’de, Ağdam’da, Cebrayıl’da, Fuzuli’de, Zengilan’da, Gubadlı’da, Laçın’da ve Kelbecer’de seçmenler, Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nı seçmek için oy kullanmıştı. İlham Aliyev de aile bireyleriyle Hankendi’de oy vermişti.

Kaynak: AA