Almanya, Ukrayna'nın Rus topraklarına karşı Alman silah ve mühimmatı kullanmasına izin verdi.

Alman hükümet sözcüsü Steffen Hebestreit, ülkesinin Ukrayna'ya gönderdiği silahların kullanımına ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:  “Söz konusu olan, Ukrayna topraklarının kurtarılmasıdır ve biz, tedarik ettiğimiz silahların uluslararası hukuka uygun olarak bu amaçla kullanılması konusunda Ukrayna ile mutabık kaldık. En yakın müttefiklerimizle birlikte ve Ukrayna hükümetiyle diyalog içinde desteğimizi sürekli olarak savaşın gidişatına göre uyumlu hale getiriyoruz. Son haftalarda Rusya, başta Harkov olmak üzere sınır bölgesindeki mevzilerden saldırılar gerçekleştirdi. Hep birlikte Ukrayna'nın uluslararası hukuka göre bu saldırılara karşı kendini savunma hakkına sahip olduğuna inanıyoruz. (Ukrayna) Bu amaçla bizim tarafımızdan tedarik edilenler de dahil olmak üzere verilen tüm silahları uluslararası hukuki yükümlülüklerine uygun olarak kullanabilir.” dedi.

Ukrayna, Sivastopol’a Füze Saldırısı Düzenledi: 3 Ölü, 100 Yaralı Ukrayna, Sivastopol’a Füze Saldırısı Düzenledi: 3 Ölü, 100 Yaralı

Açıklamada, Alman hükümetinin Ukrayna topraklarını savunmak amacıyla Alman silah ve mühimmatının Rusya'daki hedeflere karşı kullanılmasına izin verdiği belirtildi.

Kaynak: (İLKHA)