Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Steinmeier, Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkilerin uzun ve zengin bir geçmişe dayandığını belirtti ve iki ülkenin birbirleri için vazgeçilmez olduğunu vurguladı.

Tarihi bir dönemeçte Türkiye'ye ziyaret gerçekleştiren Steinmeier, diplomatik ilişkilerin başlangıcının 100. yıl döneminde Türkiye'de olmanın önemine değindi. İki ülke arasındaki ilişkilerin sadece devletler arası değil, aynı zamanda insanlar arasında da derin bağlar oluşturduğunu ifade etti.

Steinmeier, Türk kökenli vatandaşların Almanya'da yaklaşık 3 milyonluk bir nüfus oluşturduğunu hatırlatarak, bu durumun iki ülke arasındaki insani ilişkilerin önemini vurguladı. Ayrıca, Gazze'deki insani duruma da dikkat çekerek, bölgedeki gelişmelerin barış ve istikrara katkı sağlaması gerektiğini belirtti.

TBMM Başkanı Kurtulmuş'tan Anız Yangınında Hayatını Kaybedenlere Başsağlığı Mesajı TBMM Başkanı Kurtulmuş'tan Anız Yangınında Hayatını Kaybedenlere Başsağlığı Mesajı

Steinmeier, Türkiye-Almanya ilişkilerinin güçlendirilmesi ve ivme kazandırılması gerektiğini vurgulayarak, iki ülkenin birbirine olan ihtiyacını ön plana çıkardı. Ayrıca, deprem gibi acil durumlarda Almanya'nın Türkiye'ye sağladığı destek ve yardımları da hatırlattı ve bu yardımların devam edeceğini belirtti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı