Sesli ve Görüntülü Arama Herkesin Elinde: X Kullanıcılarına Büyük Müjde Sesli ve Görüntülü Arama Herkesin Elinde: X Kullanıcılarına Büyük Müjde

 

Alper Gezeravcı, 19 Ocak’ta uzaya çıkan ve Türkiye’nin uzay tarihinde bir ilke imza atan ilk astronotu oldu. Gezeravcı, Axiom-3 (Ax-3) ekibiyle birlikte yaklaşık 3 hafta boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) kaldı. Gezeravcı, bugün itibarıyla Dünya’ya dönmek için hazırlanıyor.

Canlı yayınlar TSİ 15.00’te başlıyor

Gezeravcı’nın dönüş yolculuğu, Axiom Space’in internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak izlenebilecek. Axiom Space, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Gezeravcı’nın da yer aldığı Ax-3 ekibinin TSİ 15.00’te ISS’den ayrılacağını duyurdu.

Axiom Space’in “axiom.space/live” adresinden takip edilebilecek canlı yayınlar, Anadolu Ajansı (AA), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Uzay Ajansı’nın (TUA) simultane çevirisi eşliğinde Türkçe olarak da verilecek.

Canlı yayınlar, TSİ 15.00’te kapının kapanması, TSİ 16.45’te Dragon kapsülünün ISS’den ayrılışı ve TSİ 23.00’te Dragon kapsülünün Dünya atmosferine girişi şeklinde üç aşamada gerçekleştirilecek.

Dragon kapsülü nereye inecek?

Gezeravcı ve ekip arkadaşlarını taşıyan Dragon kapsülünün, ABD’nin Florida eyaletinin Orlando şehri açıklarında Atlas Okyanusu’na inişi planlanıyor. İniş için önce motorla frenleme yapılacak. Yeryüzüne yaklaşınca iki paraşüt açılacak. Ardından ana paraşütler açılarak suya iniş gerçekleşecek. Kapsül, gemi ile karaya ulaştırıldıktan sonra Alper Gezeravcı, yeryüzüne ayak basacak.

Kaynak: AA