Van’da çığ tatbikatı gerçekleştiren güvenlik korucuları Van’da çığ tatbikatı gerçekleştiren güvenlik korucuları

Erzincan’ın İliç ilçesinde, Anagold Madencilik tarafından işletilen Çöpler Altın Madeni’nde toprak kayması meydana geldi. Olay, öğle saatlerinde madenin bulunduğu Çöpler köyünde gerçekleşti. Maden sahasında toprak dışarı çıkarılıp istiflenirken, büyük bir gürültüyle toprak kayması yaşandı. Toprak altında kalan işçilerin olduğu ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda arama kurtarma ve sağlık ekibi sevk edildi.

Toprak altında kalan işçilerin sayısı belli değil

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Vali Aydoğdu, gazetecilere yaptığı açıklamada, toprak altında kalan işçilerin sayısının henüz netleşmediğini söyledi. Aydoğdu, "Maden sahasında kişilerin tespitinin yapıldığını ancak net bir bilgi vermek için henüz erken olduğunu ifade etti. Aydoğdu, konu hakkında bir bilgilendirme yapacaklarını bildirdi. Heyelanın oluş sebebini anlatan Aydoğdu, “Bu işlemde toprak dışarı çıkarılıp istifleniyor. O sırada bir toprak kayması gerçekleşiyor. Bütün arkadaşlarımız bunun nedeni üzerinde çalışıyorlar. Toprak altında kalan çalışanlar var, kişi sayısı belli değil.” dedi.

Arama kurtarma çalışmaları sürüyor

Olay yerine gelen AFAD, UMKE, jandarma ve sağlık ekipleri, toprak altında kalan işçileri kurtarmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bölgede helikopter ve iş makinaları da kullanılıyor. Çalışmaların gece boyunca devam edeceği belirtildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Kaynak: (İLKHA)