Altın, yükselen fiyatlar ve jeopolitik risklerle birlikte güvenli liman özelliğini koruyor. Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Timuçin Sönmez, altın alımında dikkat edilmesi gerekenleri ve sektördeki gelişmeleri paylaştı.

Altın Fiyatlarında Artış Sürüyor

Timuçin Sönmez'e göre, dünya genelinde artan altın fiyatları, Türkiye pazarında da hissediliyor. Jeopolitik risklerin devam etmesi, fiyatların daha da yükselebileceğine işaret ediyor. Vatandaşlar, bu yükselişi fırsat bilerek altına yatırım yapmayı tercih ediyorlar.

Yatırımcılar genellikle alım satım farkı az olan, 22 ayar tel bilezik, gram altın ve darphane tarafından basılan cumhuriyet altınları gibi ürünleri tercih ediyorlar.

Sönmez, sahte altın konusunda uyarılarda bulunarak, vatandaşlara alışverişlerini tanıdıkları ve güvendikleri kuyumculardan yapmalarını önerdi. Ayrıca, kuyumcuların yetki belgesine sahip olmasının önemine dikkat çekti.

Türkiye, 2035'e Kadar Yenilenebilir Enerjiye Dev Yatırım Yapıyor Türkiye, 2035'e Kadar Yenilenebilir Enerjiye Dev Yatırım Yapıyor

Yaklaşan düğün sezonu öncesi sektörün daha da hareketleneceğini belirten Sönmez, iki kamu bankasının kuyum işletmelerine tahsis ettiği ithal altın kotasıyla kuyumcuların ham maddeye daha kolay ulaşabileceğini ifade etti.

Editör: Mehmet Şah AKAYDIN