Bağışıklık, insan sağlığının hangi yönde gelişeceğini direkt olarak etkileyen faktörler arasında yer alır. Günümüzde ilaç sektörünün de gelişmesi ile birlikte ilaç formunda takviyeler üretilmiş ve birçok kişi o takviyeler ile bağışıklık sistemini güçlendireceğine inanmıştır. Ancak uzmanlara göre bu, pek de dayanağı olan bir düşünce değildir. İlaç formlu takviyelerden ziyade farklı alışkanlıkların bağışıklık sistemi üzerinde çok daha etkili olduğunu belirten uzmanlar, önceliğin daima beslenmede olması gerektiğini vurguladı.

Gün içerisinde çok koşturan, o gün yemek yemeye dahi vakit ayıramayan kişilerin takviyelerden yararlandıklarını belirten uzmanlar, bunun yerine az az da olsa mevsim meyve ve sebzelerinin tüketilmesine özen gösterilmesi gerektiğini ifade etti. Mevsiminde yenen sebze ve meyvelerin hastalıklara karşı koruyucu özelliklerinin bulunduğunu belirten uzmanlar, ayrıca bazı içeriklerin mevcut rahatsızlıkları iyileştirici özelliğe de sahip olduklarını vurguladı.

Meyve- sebze tüketiminin her yaş grubu için oldukça önemli olduğunu ifade eden uzmanlar, son olarak beyin sağlığı ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için beyin sağlığının korunması gerektiğini ifade eden uzmanlar, o meyveyi işaret etti.

HER GÜN TÜKETMENİZ GEREK

Demans, Alzheimer, parkinson gibi beyinsel rahatsızlıkların kişinin yaşam kalitesini düşürdüğünü ayrıca ileri dönemlerde daha ciddi sağlık sıkıntılarına da yol açabileceklerini belirten uzmanlar, beyin sağlığının erken dönemlerden itibaren korunması gerektiğini ifade etti. Bunun için çileğe dikkat çeken uzmanlar, antioksidan içeriği yüksek olan bu meyvenin beyin sağlığını olumlu yönde etkilediğini vurguladı. Fosfor ve demir açısından zengin olan çilekte ayrıca fitokimyasal maddenin de bulunduğunu belirten uzmanlar, bu içeriğin başta beyin olmak üzere kalp ve damar sağlığı üzerinde de olumlu yönde etkili olduğunu bildirdi.

ÇİLEĞİN FAYDALARI

601fbbc4b57f150bcc751d5d

Beyin sağlığını olumlu yönde etkileyen çileğin öne çıkan diğer yararları ise şu şekilde:

- Kan şekerini dengeler.

- Sindirim sistemini düzenler.

Faydası kadar zararı da var! Son araştırma şoke etti! Yumurta yemek meğer vücuda öyle zararlar veriyormuş ki… Faydası kadar zararı da var! Son araştırma şoke etti! Yumurta yemek meğer vücuda öyle zararlar veriyormuş ki…

- Kalp ve damar sağlığını korur.

- Bağışıklık sistemini güçlendirir.

- Mikrop oluşumunu önler.

- Kanserli hücre oluşumunu önler.

- Büyümeyi destekler.

Kaynak: Haber Merkezi