Pandemi döneminden bu yana küresel çapta etkili olan yüksek enflasyon, gelişimini sürdüren ülkeler arasında yer alan ülkemizde de ciddi maddi hasarlara yol açtı. Enflasyonun yanı sıra kur farkının giderek artması da gündelik hayat şartlarını sıkıntıya düşürürken Amerikalı yatırım bankasından heyecanlandıran bir açıklama geldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 19 KİT Özelleştirme İddialarını Yalanladı Hazine ve Maliye Bakanlığı, 19 KİT Özelleştirme İddialarını Yalanladı

Değerlendirmeleri ve beklentileri ile dikkat çeken JPMorgan, son olarak dün bir rapor yayınladı. Söz konusu raporunda Türk Lirası’nın değer kazanacağına dikkat çeken yatırım bankası, öngörülerine ilişkin ayrıntıları aktardı.

JPMORGAN’DAN TÜRK LİRASI’NA İLİŞKİN ÇARPICI DEĞERLENDİRME

jp-morgan-dan-tl-yorumu-adil-degerinden-ucuz-ilave-devaulasyona-gerek-yok

Piyasalara ilişkin değerlendirmeleri ve hem orta hem de ileri vadeli tahminleri ile son dönemlerin en dikkat çeken bankaları arasında yer alan Amerikalı JPMorgan, son olarak 2024 yılı beklentileri ile ilgili birtakım açıklamalarda bulundu. Gelişmekte olan piyasalara ilişkin yeni yıl tahminlerini bildiren yatırım bankası, Türk Lirası’na da dikkat çekti.

Son dönemlerde çok çeşitli faktörlerin etkileri ile ciddi değer kayıpları yaşayan Türki Lirası ile ilgili tahminlerde bulunan JPMorgan, dün yayınlamış olduğu raporda Türkiye’nin yanı sıra İsrail, Polonya ve Güney Afrika ile ilgili de birtakım değerlendirmelerde bulundu. JPMorgan tarafından yayınlanmış olan resmi raporun Türk Lirası ile ilgili olan kısmında, şu ifadelere yer verilmiş olduğu görüldü: “Türk Lirası için var olan ağırlığı artır tavsiyemize 6 ay vadeli USDTRY forward’lerini ekliyoruz.” Banka analistlerinin yapmış olduğu bu değerlendirmede, Türk Lirası’nın dolar kuru karşısında değer kazanacak olduğu işlem türüne bir atıfta bulunmuş olduğu kayda geçti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA DEĞİNMİŞTİ

Amerikalı JPMorgan’ın Türk Lirası’nın dolar kuru karşısında değerleneceği tahmininde bulunmuş olması ekonomi gündemine bomba gibi düşerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu bir açıklama yeniden gündeme geldi. Söz konusu açıklamasında uygulanan dezenflasyon programının çok büyük olasılık ile Türk Lirası’nda reel olarak değerlenmeye katkı sağlayacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk Lirası’nın reel olarak değer kaybettiği süreçte sona gelinmiştir” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: (Haber Merkezi)