İstanbul’da Operasyon Sarsıntısı: “Mahzen-29” ile Suç Ağına Darbe İstanbul’da Operasyon Sarsıntısı: “Mahzen-29” ile Suç Ağına Darbe

Türkiye'nin önemli kurumlarından biri olan Anayasa Mahkemesi'nde tarihi bir gün yaşandı. Mevcut başkan Zühtü Arslan'ın görev süresinin dolmasıyla gerçekleşen başkanlık seçiminde, Kadir Özkaya 9 oy alarak Anayasa Mahkemesi'nin yeni başkanı oldu.

Yüksek Mahkeme'de gerçekleştirilen seçimde, Anayasa Mahkemesi'nin 15 üyesinden 9'unun desteğini alan Kadir Özkaya, salt çoğunluğu sağlayarak başkanlık koltuğuna oturdu. Rakip aday Yusuf Şevki Hakyemez ise 6 oyda kaldı.

1963 doğumlu olan Kadir Özkaya, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. Kariyerine 1993 yılında Danıştay tetkik hakimi olarak başlayan Özkaya, uzun yıllar hukuk alanında önemli görevler üstlendi. 2014 yılında Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Özkaya, 2020'de ise Başkanvekili olarak görev yapmıştı.

Kadir Özkaya, görev süresinin 2 yıl olacağı Anayasa Mahkemesi Başkanlığı görevini, geniş kapsamlı bir vizyonla sürdürecek. Ülkenin en üst yargı organında önemli kararların alınacağı bu dönemde, Özkaya'nın liderliğindeki Anayasa Mahkemesi'nin nasıl bir yol izleyeceği merakla bekleniyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı