Yunanistan unsurlarınca geri itilen göçmenler kurtarıldı Yunanistan unsurlarınca geri itilen göçmenler kurtarıldı

Antalya Sarısu-Tünektepe teleferik hattında yaşanan ve 1 ölüm, 17 yaralanma ile sonuçlanan facianın ardından, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Kazadan sonra hızla harekete geçen yetkililer, olayla ilgili 14 şüpheliyi gözaltına aldı.

Tutuklananlar arasında Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz, ANET AŞ'nin Genel Müdür Vekili A.B.S., mekanik mühendisi O.E., taşeron bakım şirketi sahibi S.T., ve şirketin bakım amiri S.Y. bulunuyor. Tutuklanan bu isimler, "Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçlamalarıyla yargılanacak.

Diğer 8 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, 1 kişi ise savcılık kararı ile hiçbir şart olmaksızın serbest bırakıldı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yaşanan trajediye dair sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, soruşturmanın her yönüyle titizlikle yürütüldüğünü ve bilirkişi raporları ile tanık ifadelerinin değerlendirildiğini belirtti. Soruşturma kapsamında, işletmeci firma ve bakım firmasının yetkilileri ile çalışanlarının sorumlulukları ayrıntılı şekilde inceleniyor.

Kazada hasar gören bir kabinin düşmesi sonucu avukat Memiş Gümüş'ün yaşamını yitirdiği, diğer yaralananlar arasında aynı aileden beş kişinin de bulunduğu öğrenildi. Sistemin durması sonucu 174 kişi havada mahsur kaldı ve yaklaşık 22,5 saat süren kurtarma operasyonları sonrasında güvenli bir şekilde indirildi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı