Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, ara tatilde yüksek hızlı trenlerle seyahat eden yolcu sayısının rekor seviyeye ulaştığını açıkladı. Uraloğlu, ilk konut alacaklara kredi desteğinin devam ettiğini, ikinci ve üçüncü konut alımlarında ise kredi imkanının olmadığını belirtti. Uraloğlu, ayrıca Marmaray ve Başkentray’ın da ara tatilde yoğun ilgi gördüğünü bildirdi.

Yüksek hızlı trenler 80 milyon yolcu taşıdı

Uraloğlu, yüksek hızlı trenlerin Ankara-Eskişehir, Ankara-İstanbul, Ankara-Konya, Ankara-Sivas, Ankara-Karaman, Konya-İstanbul, Karaman-İstanbul, Eskişehir-İstanbul hatlarında doğrudan ve YHT otobüs, YHT tren bağlantılı kombine taşımacılıkla birçok şehre ulaştığını söyledi. Uraloğlu, yüksek hızlı trenlerle bugüne kadar 80 milyon 130 bin 856 yolcu ve günde ortalama 40 bin yolcuya hizmet verildiğini kaydetti. Uraloğlu, ara tatil nedeniyle yüksek hızlı trenlerin bazı hatlarında yeni rekorlar kırıldığını ifade etti.

Çanakkale'de havadan ve karadan yangın müdahalesi devam ediyor Çanakkale'de havadan ve karadan yangın müdahalesi devam ediyor

Eskişehir-İstanbul Ekspres YHT seferleri yoğun ilgi gördü

Uraloğlu, Eskişehir-İstanbul Ekspres YHT seferlerinin 10 Eylül 2022 tarihinde başlamasından bu yana yaklaşık 371 bin yolcu taşındığını belirtti. Uraloğlu, ara tatil sonrası ise ortalama yolcu sayısının 881 kişiden, artarak 1.189’a ulaştığını açıkladı. Uraloğlu, yolcu sayısının ara tatilde, Ankara-Karaman hattında 1.969’dan 2 bin 372’ye, Konya-İstanbul hattında 4 bin 852’den 6 bin 301’e, Ankara-İstanbul güzergâhında 16 bin 11‘den 17 bin 777’ye yükseldiğini bildirdi.

Marmaray ve Başkentray da rekor kırdı

Uraloğlu, İstanbul ulaşımının ana omurgası Marmaray’ın bugüne kadar 1 milyar 2 milyon 617 bin 736 kişiyi ulaştırdığını söyledi. Uraloğlu, ara tatil nedeni ile Marmaray ile bir günde 712 bin 766 yolcunun taşındığını ve Marmaray’ın rekor tazelediğini duyurdu. Uraloğlu, Ankara’da diğer ulaşım modlarıyla entegre Başkentray’da ise hizmete başladığı günden bugüne kadar toplamda 78 milyon 588 bin 658 kişi taşındığını kaydetti. Uraloğlu, Başkentray’da ortalama günlük yolcu sayısının ara tatil nedeniyle de arttığına dikkati çekerek, günlük yolcu sayısının 57 bin 721’den artarak 78 bin 177’ye ulaştığını açıkladı.

Kaynak: (İLKHA)