Birçok kişi 20 Ekim 2023'ten sonraki ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödeme tarihlerini sorgulamaya başladı. Bu sene ilk kez uygulanan yılın son MTV taksit ödemesi yaklaşıyor. Normalde MTV ödemeleri Ocak ve Temmuz aylarında yılda iki defa yapılıyordu. Hükümet  bu sene ek MTV koyarak sayıyı 4’e çıkardı. İşte senenin son MTV’sinin yatma vakti de geldi.

Şu anda gündemde ikinci MTV taksitinin ne zaman ödeneceği sorusu var. İlk taksit ödemesi Ağustos ayında yapıldı ve yılın sonuna yaklaşırken son taksit ödeme tarihi de yaklaşıyor. Ek MTV'nin ikinci taksiti ne zaman ödenecek? İşte detaylar.

EK MTV NEREDEN YATIRILIR?

Borsada Yatırımcı Sayısı Kasım Ayında Geriledi Borsada Yatırımcı Sayısı Kasım Ayında Geriledi

1693918643584-1691998920645-assss

Ek MTV ödemesi, Gelir İdaresi Başkanlığına ait “gib.gov.tr” internet adresinden, İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB Mobil uygulamasından, anlaşmalı bankaların kredi veya banka kartları ile banka hesabından, şubelerden, mobil, telefon ve internet bankacılığı üzerinden yapılabileceği gibi, vergi dairesi veznelerine, PTT şubelerine de ödemede yapılabilecek.

Ek MTV ödenmezse aracın muayenesi yapılmayacağı gibi trafikten çektirme, hurdaya ya da yurt dışına çıkarma yani tescil kapatma işlemleri de yapılamaz. Bunun yanında, taşıtların satış ve devir işlemleri için de ek MTV’nin ödenmiş olması gerekecek.

EK MTV İÇİN SON TARİH NE ZAMAN?

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ikinci taksit ödeme süresi için son gün 30 Kasım 2023’tür. Ek MTV, bu yıl bir kereye mahsus olmak üzere iki taksit halinde tahsil ediliyor. İlk taksit ödemesi ağustos ayında gerçekleşmişti. İkinci taksit ödemesi için ise son tarih 30 Kasım olarak belirlendi.

Eğer bu ödeme dönemini kaçırırsanız aylık yüzde 2,5 gecikme faiziyle taksiti ödeyebilirsiniz. Ama yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu sürede ek MTV’yi yatırmadan satış, devir gibi işlemleri yapamazsınız. Bu yüzden 30 Kasım’a kadar bahsedilen ödeme noktalarından ek MTV’nin 2. Taksitini ödeyerek cezadan kurtulabilirsiniz.

Kaynak: Haber Merkezi