İngiltere Merkez Bankası Faiz Oranını Yüzde 5,25’te Sabit Tuttu İngiltere Merkez Bankası Faiz Oranını Yüzde 5,25’te Sabit Tuttu

Şanlıurfa ilinde ve diğer illerde arsa, iş yeri, tarla, ev gibi taşınmazlara ve motorlu araçlara sahip olan tüketicileri yakından ilgilendiren bir açıklama yapıldı. Vergi ödemelerine dikkat çeken uzmanlar, taksit ödemesinin son tarihinin yaklaştığını ifade etti.

Bu sene yürürlüğe giren ve depremzedelerin dışında kalan tüm araç sahiplerini kapsayan ek MTV ile emlak vergisinin ikinci taksit ödemesi için kasım ayının sonunu işaret eden uzmanlar, ödeme araçlarına ve faiz oranlarına dair bilgilendirmelerde bulundu.

SON GÜN 30 KASIM

arac-sahibi-olanlar-dikkat-ustalar-uyardi-bunlari-yapmazsaniz-kaybiniz-buyuk-olacak

Ev, iş yeri, arsa, tarla ve araç sahiplerini kapsayan vergi ödemeleri, son dönemlerde gündemden düşmemeye başladı. Taşınmaz sahiplerinin emlak vergisinden araç sahiplerinin ise ek MTV’den sorumlu olduklarını hatırlatan uzmanlar, her iki vergi türü için de taksit ödemesinin son tarihinin 30 Kasım olduğunu bildirdi.

 Bu sene bir kereliğe mahsus olacak şekilde yürürlüğe giren ve Şubat 2023 tarihinde meydana gelmiş olan deprem felaketinin ekonomik hasarlarının bir nebze olsun giderilmesini hedefleyen ek MTV ve tüm taşınmaz sahipleri için geçerli olan emlak vergisi ile ilgili açıklamalarda bulunan uzmanlar, 30 Kasım tarihine kadar yatırılmayan taksit ödemelerinin faiz uygulamasına tabi tutulacaklarını bildirdi. Konu ile ilgili olarak İHA’ya konuşan Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, şu ifadeleri kullandı: “Emlak vergileri mülkün kayıtlı olduğu belediyelere ödeniyor. Ek olarak birçok belediye online ödeme de kabul edebiliyor. Bazı belediyelerde ise vergiler elektronik yönetim üzerinden de ödenebiliyor. Emlak vergisinin zamanında ödenmemesi durumunda ise her ay için ceza kesiliyor ve ceza tutarına yüzde 2,5 oranında faiz uygulanıyor.”

YENİ YILDA ZAMLANACAK

Geçtiğimiz günlerde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan ve gelecek yılın pek çok ödeme kalemini doğrudan etkileyecek olan yeniden değerleme oranı ile ilgili de konuşan Emlak Uzmanı Özelmacıklı, söz konusu yüzde 58,46’lık artış oranından emlak vergisinin de nasipleneceğini bildirdi. Özelmacıklı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “2024 senesinde emlak vergisine esas değerler, değer artış oranının yarısı yani yüzde 29,23’ü oranında artacak.”

Kaynak: (Haber Merkezi)