Yüksek enflasyon sebebi ile son iki senedir ocak ve temmuz aylarında olmak üzere toplamda iki kere zamlanan asgari ücret, yine de çalışanların beklentilerini karşılayamamaya başladı. Hayat pahalılığı sebebi ile ay sonlarını getiremediklerini belirten vatandaşlar, gözlerini Ocak 2024 tarihinde açıklanması beklenilen maaş artışlarına çevirdi.

Orta Vadeli Program kapsamında alınan kararlara göre yeni dönem itibari ile asgari ücrete yalnızca bir kere zam yapılması hedefleniyor. Söz konusu zammın ise mevcut enflasyona göre değil hedef enflasyona göre yapılacağı tahmin ediliyor. Yeni kararların çalışanların bütçelerine nasıl etki edecekleri şimdiden merak konusu olurken son günlerde maaş hesaplarına dair de birtakım veriler ortaya konmaya başlandı. Merkez Bankası, Orta Vadeli Program ve diğer kaynaklar aracılığı ile aktarılan sene sonu enflasyon tahminlerine bağlı olarak 2024 asgari ücretini tahmin etmeye çalışan uzmanların açıklamaları gündemden düşmezken yakın zaman içerisinde başlayacak olan toplantılara ilişkin yeni bir gelişme yaşandı.

ARALIK AYINDA BAŞLAYACAK

Bakan Şimşek: Moody's Kredi Notumuzu İlk Defa İki Kademe Artırdı Bakan Şimşek: Moody's Kredi Notumuzu İlk Defa İki Kademe Artırdı

636e65c686b24545acfb7d05-1

Her sene olduğu gibi bu sene de gelecek yılın asgari ücret tutarını belirlemek amacı ile toplanacak olan Asgari Ücret Belirleme Komisyonu, milyonlarca çalışan tarafından yakın takip altına alındı. Toplantıların ne zaman başlayacağı henüz net olarak duyurulmazken kulislerden gelen bilgilere göre ilk toplantı aralık ayının ilk haftasında düzenlenecek. Yetkililer, tarihin belirlenmesi durumunda kamuoyu ile ilgili bilgiyi paylaşacak.

BİR İLK YAŞANACAK

Asgari Ücret Belirleme Komisyonu’nun toplanmasına sayılı günler kala milyonları şaşırtan aynı zamanda da umutlandıran yeni bir gelişme yaşandı. İşçi tarafını temsilen önemli bir açıklamaya imza atan Türk- İş Genel Başkanı Ergün Atalay, söz konusu gelişme ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Komisyonda 5 kişilik Türk- İş heyetinde bu sene farklı mesleklerden asgari ücretli 4 işçi yer alacak. Türk- iş yönetiminden bir sendikacı ile sendikalı olmayan garson, akaryakıt pompacısı, berber ve kasap gibi farklı mesleklerden 4 işçi kardeşimiz görüşmelerde, milyonlarca asgari ücretliyi temsil edecek.”

Kaynak: (Haber Merkezi)