Milyonlarca vatandaşın gözü kulağı Aralık ayında açıklanması beklenen asgari ücret zam oranında. Yaklaşık 6 milyon çalışanı doğrudan ilgilendiren asgari ücret zammı, zincirleme etki ile tüm vatandaşları dolaylı olarak etkileyecek. Gözlerin çevrildiği asgari ücret hesaplamalarında formüller ve oranlar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Milyonlarca vatandaş asgari ücret zammının ne kadar olacağını merak ediyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Aralık ayında gerçekleştirilecek olan toplantıların ardından zam oranını belirleyerek yeni asgari tutarını açıklayacak. Temmuz ayında asgari ücret, yapılan yüzde 34’lük zam ile 11.402 TL seviyesine çıkarılmıştı. Peki Ocak 2024 itibariyle asgari ücret ne kadar olacak? Asgari Ücret Tespit Komisyonu içerisinde yer alan işçi, işveren ve hükümet tarafları hazırlıklara başladı. İşte detaylar…

ZAM ORANI NE ZAMAN VE NASIL BELİRLENECEK?

2833810-810x458-vgas

Toplumun tüm fertlerini etkileyecek olan asgari ücret, 2024 yılı için yeniden belirlenecek. Enflasyon oranlarının etkili olacağı hesaplamalar için çalışmalar Aralık ayında başlayacak. 15 üyeden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu içerisinde taraflardan beşer temsilci yer alıyor. Toplamda 3 toplantı yapılıyor ve 4. toplantı sonunda yeni asgari ücret tutarı açıklanıyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan "Enflasyon" Değerlendirmesi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan "Enflasyon" Değerlendirmesi

TÜRK-İŞ tarafından yapılan açıklamada, bu yıl komisyonda yer alacak 5 üyenin 4’ünün farklı mesleklerden asgari ücretli çalışanlar olacağı bildirildi. Yeni zam oranında 6 aylık enflasyon verileri etkili olacak. Daha önce olduğu gibi yine enflasyon rakamlarının üzerinde bir zam yapılması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

2022 ve 2023 yıllarında asgari ücrette Temmuz aylarında uygulanan ara zam ile birlikte 2 kez artış yapılmıştı. OVP tahminlerine göre yıl sonu enflasyon oranı yüzde 65’i işaret ediyor ve bu da 6 aylık enflasyon oranının yüzde 38 olacağı anlamına geliyor.

Bu olası rakamlar ile birlikte uzmanlar, yüzde 50’ye yakın bir zam uygulanabileceğini ve bu olası senaryoda asgari ücretin net 15.707 liraya ulaşabileceğini bildiriyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)