Zorlu ekonomik şartlardan ötürü son iki yıldır senede iki kere zamlanan asgari ücret, son dönemlerin en çok konuşulan ödeme kalemlerinden biri haline geldi. Yüksek enflasyonun etkili olduğu şu günlerde yeni dönem için hangi oranda bir asgari ücret artışına karar verileceği merak konusu oldu. Şu an için 4 aylık enflasyonun netlik kazandığını belirten uzmanlar, ocak ayı asgari ücret artışı için son 2 veriye ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Altın Fiyatları Güne Yükselişle Başladı Altın Fiyatları Güne Yükselişle Başladı

Asgari ücret için belirlenecek olan net zam için eksik kalan enflasyon verilerinin açıklanması beklenilirken bu süreçte hem Merkez Bankası tarafından açıklanan sene sonu enflasyon tahmini hem de Orta Vadeli Program’da yer alan enflasyon hedefleri, uzmanları ilgili ücrete ilişkin birtakım hesaplara yöneltti. Konu ile ilgili olarak birtakım değerlendirmelerde bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, mevcut verilerden yola çıkarak olası Ocak 2024 asgari ücretini paylaştı.

KESİNLEŞEN ENFLASYONU PAYLAŞTI

uzman-isim-asgari-ucret-icin-rakam-verdi-iste-o-rakamlar-son-dakika-asgari-ucret-haberleri-lnyc

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanmış olan temmuz, ağustos, eylül ve ekim enflasyonları neticesinde 4 aylık enflasyon kesinleşmiş oldu. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu Başuzmanı İsa Karakaş, asgari ücret artışını işveren ve işçi boyutlarında değerlendirdi. 4 aylık enflasyonun yüzde 29,40 olarak hesaplanmış olduğunu belirten Karakaş, bu kapsamda Ocak 2024 asgari ücret artışının bu oranı aşacağını vurguladı.

Orta Vadeli Program’da yer alan sene sonu enflasyon beklentisinin yüzde 65, Merkez Bankası’nın sene sonu enflasyon tahmininin ise yüzde 58’ten yüzde 65’e yükseltilmiş olduğunu hatırlatan Karakaş, anket sonuçlarına göre ise beklentinin yüzde 68 olarak ölçüldüğünü bildirdi.

“17 BİN TL CİVARINA ÇIKABİLİR”

Mevcut verilerden ve tahminlerden yola çıkarak birtakım değerlendirmelerde bulunan Karakaş, geçtiğimiz senenin aynı döneminde açıklanan enflasyon rakamının yüzde 15,4 olduğunu ancak asgari ücrete yüzde 54,66’lık bir zammın yansıtılmış olduğunu hatırlattı. Buradan hareket ile yüzde 39,26’lık bir refah payı kararının söz konusu olduğunu belirten Karakaş, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “6 aylık enflasyon beklentisinin yüzde 37,75 ila yüzde 40 aralığında olduğunu söylemek mümkün. Dolayısı ile hükümetin en az yüzde 10’luk bir refah payı ile geçinme endekslerini, çalışanların durumlarını göze alacağını hesaba katarsak geçen seneye göre yalnızca 10 puan bile artış olsa asgari ücret 17 bin TL civarına çıkabilir.”

Kaynak: Haber Merkezi