Pandemi döneminde ortaya çıkan yüksek enflasyon problemi bugün ülkemiz de dahil olmak üzere pek çok ülkenin ekonomisi üzerinde baskı yaratmaya devam ederken ücret stratejilerinde de değişikliğe gidilmesine yol açtı. Yüksek enflasyon sebebi ile sene başında yapılan maaş zamlarının hızla erimesine karşı devreye giren hükümet yetkililer, son iki yıldır asgari ücretin ocak ayının yanı sıra temmuz ayında da zamlanmasına karar verdi. Son olarak Temmuz 2023’te zamlanan asgari ücret 11 bin 402 TL’ye yükseldi.

Asgari ücret zammının açıklanmasının üzerinden çok geçmeden mevcut rakam da birçok kişinin geçinmesine yetmemeye başladı. Bu durum yeni zam dönemi için hangi rakamlar üzerinde durulduğunun merak edilmesine yol açtı. Konu ile ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın önemli açıklamaları kayda geçerken masada da iki rakamın konuşulacağı ileri sürüldü.

“BİR KEZ ZAMLANACAK”

asgari-ucret-Dgpf_cover

Geçtiğimiz günlerde asgari ücret görüşmelerine yönelik birtakım açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Asgari Ücret Belirleme Komisyonu’nun aralık ayında toplanacağını ve maratonun başlayacağını ifade etmişti. Ayrıca son iki yıldır uygulanan çifte zam stratejisi ile ilgili de konuşan Bakan Işıkhan, şu an için parametrelerin iyi gittiğini ve dolayısı ile de gelecek yıl için enflasyonun düşeceğinin tahmin edildiğini belirtmişti. Buna bağlı olarak yeni yıl itibari ile asgari ücretin tıpkı geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi senede bir kere zamlanmasına karar verilmiş olduğu kayda geçmişti.

ASGARİ ÜCRET ZAMMINDA İKİ FORMÜL

Borsa İstanbul Günü Yatay Tamamladı Borsa İstanbul Günü Yatay Tamamladı

Şu an için asgari ücrete hangi oranda zam yapılacağı bilinmiyor. Ancak uzmanlar 6 aylık enflasyonun yüzde 38 olacağı beklentisinden yola çıkarak 2024 yılında net asgari ücretin 15 bin 707 TL’ye yükseleceğini öngörülüyor. Diğer bir formüle göre ise 6 aylık enflasyona refah payı eklenebilir ve net asgari ücret yüzde 50’lik artış ile 11 bin 402 TL’den 17 bin 103 TL’ye yükseltilebilir.

Kaynak: (Haber Merkezi)