Asya'da yaşanan aşırı sıcaklar, birçok okulun eğitime ara vermesine sebep oluyor. Hindistan'ın Kerala eyaletinde hükümet, sıcak hava dalgalarının etkisiyle eyaletteki okulların 6 Mayıs'a kadar kapatılmasına karar verdi. Kerala'da geçtiğimiz ay 5 sıcak hava dalgası kaydedilmişti.

Bangladeş'te de hava sıcaklığının 37 derece üzerine çıkması nedeniyle eğitime ara verildi. Ülkede yaklaşık 33 milyon çocuğun okula gidemediği belirtiliyor. Kamboçya'da ise devlet okullarına günde 2 saate düşürme çağrısı yapıldı.

Filipinler'de ise sıcaklıkların tehlikeli seviyelere ulaşması üzerine yüz yüze eğitime 4 gün ara verildi. Başkent Manila'da hava sıcaklığının 37 dereceyi geçmesi bekleniyor.

ABD, Rus şirketlerine yaptırım uygulama kararı aldı ABD, Rus şirketlerine yaptırım uygulama kararı aldı

Asya'da yaşanan bu durum üzerine Singapur Dünya Gözlemevi Direktörü Benjamin Horton, uzun süreli çözümler bulunması gerektiğine dikkat çekerek, sera gazı emisyonlarının ele alınması gerektiğini vurguladı.

Kerala'da sıcaklıklar normalin 5,5 derece üzerine çıkarak 41,9 dereceye ulaştı. Bu yüksek sıcaklıkların etkisiyle 29 Nisan'da ise 2 kişi güneş çarpması sonucu hayatını kaybetti. Hindistan genelinde ise kaydedilen en sıcak nisan ayı yaşanırken, toplamda 9 kişi sıcaklardan dolayı hayatını kaybetti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı