Avrupa Birliği'nin Copernicus uydu izleme sistemi, 2023 yılının Avrupa için olağan dışı hava olaylarına tanık olduğunu belirten bir rapor yayınladı. İşte raporun detayları:

Yunanistan'da Covid-19 Alarmı Yunanistan'da Covid-19 Alarmı

2023, Avrupa genelinde kaydedilen en sıcak yıl veya ikinci en sıcak yıl olarak tarihe geçti. Sıcaklıklar, özellikle Eylül ayı dahil olmak üzere, yılın 11 ayı boyunca ortalamanın üzerinde seyretti. Bu durum, "aşırı sıcaklık stresinin" yaşandığı rekor sayıda gün kaydedilmesine yol açtı. Ayrıca, sıcaklığa bağlı ölümlerde son 20 yılda yaklaşık yüzde 30'luk bir artış gözlemlendi.

Sel, fırtına ve yangınlar, Avrupa'nın çeşitli bölgelerinde önemli hasarlara yol açtı. Sadece 2023'te, hava ve iklim olaylarına bağlı ekonomik kayıpların 13,4 milyar avroyu aştığı tahmin ediliyor. Bu kayıpların yüzde 81'i selden kaynaklanıyor.

Copernicus İklim Değişimi Servisi Direktörü Carlo Buontempo, raporla ilgili görüşlerinde "Sıcaklıklar artmaya devam ediyor ve bu veriler, iklim değişikliğinin etkilerine hazırlanmak için daha da hayati hale getiriyor." dedi. Ayrıca, WMO Genel Sekreteri Celeste Saulo da "İklim eyleminin maliyeti yüksek görünebilir ancak eylemsizliğin maliyeti çok daha yüksek. Bu raporun da gösterdiği gibi, toplumun iyiliği için çözümler sunmak amacıyla bilimden yararlanmamız gerekiyor." şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı